Bt
Soru Sahibi
27 Kasım 2018 16:48

Fmf mi degilmi

bizim 6yasindaki oğlumz sıksık atesleniyo aydabi falan 41dececeleri görüyorz Dr.gittik doktor tahlil sonucunda (crp mg/dl <0.5 üzerinden 4.851 wbc 10.97 fibrinojen 526 sedimantasyon 58) fmf olabilir dedi ve konsisin verdi15gun kullandıktn sonraki sonuclarda(crp 2.304 wbc 11.83 fibrinojen 249 sedimantsyn 16)dr kesin olarak fmf tanısı koydu takip etmemiz gerekli dedi fakat bizim halsizlik iştahsızlık yoğun eklem agrilarimz üstüne ishal ve karın ağrısı eklendi yemeden icmeden kesildi ilaç kullanimini kestik ve baska Dr. Götürdk ve fmf olmadığını usuttugunu geniz akıntısı ve sinuzit var dedi antibiyotik tedavisine başladı başlayalı 7gun oldusonuçlar(crp mg/L 0-5 üzerinden 14.21 wbc 15.04 fibrinojn 344 sedimantasyn 33) oglumuzda halahalsizlik ara ara baş dönmesi migde bulantisi eklem ağrıları var

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Eyüp Aslan
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhaba. FMF tekrarlayan ateş, şiddetli karın ve/veya göğüs ağrısı ve eklem şişlik ve ağrısıyla kendini gösteren bir hastalıktır. Mikrobik olmayan yangısal bir hastalık olduğu için CRP, fibrinojen sedimentasyon gibi tahlillerin yükselmesi gerekmektedir; genetik yatkınlık da eşlik etmektedir. FMF’de kolşisin kullanımı şikayetlerde belirgin düzelme meydana getirir. Öyleyse tanıyı destekler. 6 yaşındaki okul/ anaokulu çocuklarında kalabalık ortamlarda tekrarlayan sık ateşli hastalıklar olabilir. Bağışıklık sisteminde olgunlaşma gecikmeleri, kalabalık ortam gibi çevresel sebepler, tekrarlayan ateş sebepleri de göz önüne almak gerekir. Çocuk Romatolojisi bölümünde detaylı bir değerlendirme yapılması uygun olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimle..

7 Ocak 2019 12:51