YD
Soru Sahibi
24 Ekim 2015 19:41

Fizik tedavi süreci

Sayın Hasan Bingöl merhabalar.. 24 yaşındaki erkek arkadaşım bir kaza sonucu kafatasını sıyıran, beyni teğet geçen bir mermi yarası aldı. Beyin amelyatı ve yoğun bakım sürecini atlattık. Şuan serviste yatmakta ve fizik tedavi almakta. Çünkü vucudunun yalnızca sağ kol/el kullanabiliyor.. İki bacak ve diğer sol elinde his var, ama hareket yok. Sizce zaman sarfında bu durum düzelir mi? Heraket etmesine beyindeki ödem mi müsade etmiyodur? Ödem geçince hareketleri daha mı netleşir? Ve sizce ne kadarlık bir süre zarfında ayağa kalkar?... Engin bilgilerinize dayanarak, tahmini bir açıklama yaparsanız çok memnun oluruz. Şimdiden teşekkürler Not: Bahsettiğim mermi beyine girmemiştir sadece kafa tasından geçiş anı ve verdiği ısı ödem yapmıştır.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba.bahsettiğiniz semptomlar sadece siyirmayla olacak iş değil bence.muhakkak beyin dokusu zarar görmüştür.eğer gormediyse ve sadece ödem varsa yinede kalıcı aksaklıklar kalabilir.çünkü sinir dokusu irreversibl( geri donusumsuz) dur. Bahsettiğiniz süre zarfında yani yataklı tedavi esnasında kas erimelerinin önüne geçilmesi için muhakak fizik tedavi gerekir.anlattığımız kadarıyla hastada fazla aktif hareket olmadığı için muhakak bir elektrik stimulasyonu gerekir.burda en önemli konu hastaya yatak içi egzersizlerin yapılmasıdır.ve günde en az üç kere hasta yatak kenarında mobilize edilmelidir.söz konusu tedavi süreci ile ilgili zamanı saptmak mümkün degil. Bu tamamen hastanın iyileşme durumuna bağlıdır.tekrar geçmiş olsun.

24 Ekim 2015 19:51