At
Soru Sahibi
15 Ağustos 2015 16:24

Erken ergenlik

Merhaba yaşım 16 boyum 177.Yaklaşık 3 senedir boyumda gözle görülür bi artış yok belki 1-2 cm uzamışımdır en fazla.Kaç sene önce ki pantolonlarım üstüme tam oluyor.Erken ergenliğe girdim 14 yaşında falan sakalım vardı ve yaşıtlarımdan hep daha gelişmiş durumdaydım gerek vücut kılları gerek sakallarım falan fazlaydı.Ama şuan kendimi kısa hissediyorum uzayamadım.Acaba büyüme hormonu tetikleyiciler ile boyumun bi 7-8 cm daha uzaması mümkün mü? Doktora gittim 2-3 cm daha uzarsın sonra uzaman durur dedi.Bunu gerçekten istiyorum basketbol hayaim var yardımcı olursanız çok sevinirim.Ailemde uzun boylu babam 183 annem 170 kardeşim 184.

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Artık uzama şansınız maalesef yok.

19 Ağustos 2015 14:49
At
Soru Sahibi

Peki hormon tetikleyiciler ile olmaz mı? Doktorun dediğine göre epifizlerim kapalı değil, ama kapanmaya çok yakın.Boyum yüzünden kulüplere giremiyorum.

19 Ağustos 2015 21:02
Doç. Dr. Ergun Çetinkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Hormon tedavisi size uygun değildir.

26 Ağustos 2015 15:11