YF
Soru Sahibi
12 Ocak 2018 09:06

epidemic keratokonjuktivit

Hocam iyi günler.adenovirüse bağlı bu kırmızı göz hastalığını ilk kez 2014’ün aralık ayında öğrencilerimde gördüm.hatta 2 bayan öğretmen arkadaşta da vardı.bunun ne olduğunu sorduğumda öğrencilerim ve öğretmen arkadaşlar önemsiz bir şey olduğunu doktora gitmeden dahi kendiliğinden iyileştiğini söylediler.aradan 1 hafta geçmişti ki bir sabah uyandığımda benim sağ gözümde yanma ve kuruluk hissettim.aynaya baktığımda gözüm kıpkırmızıydı.daha önce söylenenleri bildiğim için hiç telaş etmedim.fakat aradan 2 hafta geçmesine rağmen kırmızılık geçmemişti ve her geçen gün daha fazla su akıyordu gözümden.hatta antep’e göz hastanesine gitmeye karar verdiğim gün gözyaşı akıntısı son derecedeydi.doktor muayene edince çok kötü bir durumdan bahsediyor gibi lekeler bıraktığını söyledi.yazdığı ilaçlarla kırmızılık geçti fakat görmem bulanıktı.kortizonlu ilaçlarla 6 ay boyunca görmem netti fakat bırakınca tekrar bulanıklaşıyordu.bağışıklığımla ilgili olduğu söylendi.çünkü öğretmen arkadaşlar ve öğrencilerde hiç iz kalmadan 1 ay bile sürmeden geçti.benim bu hastalığın üzerinden 3 yıl geçti ve hala bulanık görüyorum,ışığa hassasiyet var,ara sıra yanma,batma ve kaşıntı oluyor.hocam bu düzelebilen bir hastalık mıdır.yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Altuğ Çetinkaya
Göz Hastalıkları

Merhaba Fatih Bey, Bu tip viral konjonjtivitlerde bazı kişilerde virüs toksinlerine gözün verdiği cevap nedeniyle saydam tabakada lekelenmeler olabiliyor, erken dönemde kortizonlu damlalarla çoğu kez hasarsız düzelebilen bu durum uzun sürerse sizdeki gibi kalıcı hale gelebiliyor. Göz doktorunun gözetimi altında çok uzun süreli damla tedavisi veya lazerle lekelere müdahale çözüm olabilir. Yakınlarınızda bir kornea Uzmanı varsa muayene olarak tedavi olasılıklarını konuşabilirsiniz. Selamlarımla, Dr. Altuğ Çetinkaya

14 Ocak 2018 10:14