KB
Soru Sahibi
13 Haziran 2021 23:32

Elini yumruk ypması

Hocam merhaba. 1 hafta sonra bebegim dokuz aylik olacak . 36 hftalik dogum yaptim . Bebegim sag sola dönüyor yuvarlaniyor desteksiz oturuyor arada düsüyor yattigi yerden kalkip oturabiliyor emekleme yok sadece bzen sürünür tarzda oluyor . Benim kafama takilan sey ellerini bas parmagi icinde yumruk yapiyor actigi illaki oluyor ama bi yemek yedirirken bi kucagimdaykn fln ellerini o sklde yapiyr ama genl olarak ymruk tutuyor bzen de bes parmagini actigi zmn bas prmagini kvrik ypiyor.ama oyuncak verdgm zaman hemn açıyor el kullanimi guzel el tercihinde bulunmuyr oyuncaklara uzaniyor alkış yapiyor cımbz hareketini yapiyr elden ele oyncak geciriyor yani kisacasi ellerini aktf kullaniyr . Ama neden ellerini o seklde yapiyor bikac yazi okudm kafami ck bulandirdi nöroloji doktoruna gotürmstm 6 aylikken yine ellerini o sklde yapiyr diye ,norolojk olark bi anormllik yk hareketlernde ddi bebegimin anlattigm kriterlere gore ellerini o seklde yapmasi tek basina bi anlm ifade edr mi bu durum gerckten kafaya takilcak bi durum mu hocam ne yapmam gerekiyr . Interntten fln okuyrm bebek bas parmagi icnde oyle yumrk ypmamasi lazm bunlr bizm icn biseylern erkn belirtisi olablr dio . Bu drum nelerin habercisi olablr Ama ellerini de aktf kullaniyr ck stres yapiyrm nolr bi yol gostern hocam yada bu drum norml de olablr mi

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

elini sürekli yumruk yapması, acaba serebral palsi olabilir mi diye düşündürür. Ancak bu öyle olacağı anlamına gelmez. Çocuk nörolojisi görmüş, s orun saptamamış. Aradan 3 ay geçmiş görünüyor, yeniden bir fikrini alın ve içiniz rahat olsun.

14 Haziran 2021 13:25
KB
Soru Sahibi

Hocam CK degeri 3 hafta once 320ydi smdi tekrar baktirdik 466 ya cikmis alt degeri norml ast degeri 50 olmus bu durum da ne yapilablir korkulacak degerde yukselms mi

14 Haziran 2021 13:55
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

AÇIKLAYACAK BAŞKA NEDEN YOK İSE, KAS HASTALIĞI YÖNÜNDEN DEĞERLENDİRİLİP TAKİBİ UYGUN OLUR. PROF. DR. ÇETİN OKUYAZ, MERSİN DE İYİ BİR ÇOCUK NÖROLOJİ UZMANIDIR. KENDİSİ İLE GÖRÜŞMENİZİ ÖNERİRİM.

14 Haziran 2021 14:52