SM
Soru Sahibi
7 Mart 2014 02:07

Eklem Faresi

Hocam öncelikle merhabalar. 5-6 aydır devam eden eklem ağrılarımdan dolayı çalışırken hastaneye gittim ve eklem faresi olabileceği dolayısıyla mr çekilmesi söylendi.Bende çektirdim fakat mağazacılık yaptığım için tüm gün ayaktayım ve ağrılara dayanamayıp işten ayrılmak zorunda kaldım. Bugün mr sonucunu aldım. Sonuç bugün alınacağı için ayriyetten ortopedi bölümüne randevu da aldım fakat kaydımı yaparken işten çıktığımdan dolayı sigortamın olmadığını ve işlem yapılması için 100 tl istediler bunu yapabilecek durumum olmadığı için mr sonucunu aldım fakat doktora gösteremedim. Eğer ki size raporda yazan sonucu yazsam yardımcı olabilir misiniz? Sonuçta aynen şu yazıyor: 'Patella alt kutbunda osteokondral defekt izlenmektedir. Femura bakan yüzde yer almaktadır ve hemen inferfiorunda da osteokondral eklem faresi mevcuttur. Osteokondral defektin boyutları yaklaşık 13 mm civarındadır. Osteokondral defekt dışında patellanın eklem kıkırdak kalınlığı normal sınırlardadır. Tibiofemoral eklem aralığı doğal görünümdedir. Medial femoral kondilde kıkırdakta minimal incelme mevcuttur. Medial ve lateral menisküs, ön ve arka çapraz bağlar, yan bağlar intakttır. Suprapatellar bursada eklem içerisinde sıvı artışı izlenmiştir.Aynı zamanda lateral menisküs anterior boynuzu hemen anteriorunda diğer bir kondral eklem faresi yer almaktadır. Boyutları yaklaşık 8 mm civarındadır. Patellanın inferior polündeki osteokondral şeklindeki eklem faresinin boyutları ise yaklaşık 13 mm civarındadır. Diz eklemi possteromedialinde Baker kisti izlenmektedir.' Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Mirza Zafer Dağtaş
Ortopedi ve Travmatoloji

Sizin bir şekilde bir ortopedi uzmanı başvurmanız kesinlikle gerekiyor. Bir ameliyata ihtiyacınız var.eklem fareleri öncelikle çıkarılmalıdır.sonrada bu kıkırdak kaybı olan alanlara müdahale edilmelidir

19 Mart 2014 01:32