CD
Soru Sahibi
15 Ocak 2021 22:21

Düşmeyen bilirubin

Merhabalar hocam. Bebeğim 18 günlük 2 gun boyunca fototerapi aldik bilirubin seviyesi 16dan 6 ya düştü 3 gun gecti tekrardan tahlil yaptikve bilirubin seviyesi 13 cikti haftada 2 defa tekrardan tahlil yapıyoruz ve yine aynisi yada 13.70 çıkıyor. En gec 45 dakikada bir emiyor ve sütüm fazlasiyla yetiyor günde en az 3 defa kakasını yapıyor. Doktorumuz Ultrason istedi herhangi bir anormal durum yok dedi. Fakat bilirubin seviyesi düşmediği için il dışına sevk etti. Sizce ne yapmaliyim çok fazla takıyorum yükselmesinden ve beyine hasar vermesinden korkuyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Yrd. Doç. Dr. Murat Cömert
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Geçmiş olsun. Bebeklerde ilk 14 günden sonra devam eden sarılığa uzamış sarılık diyoruz. Uzamış sarılığının en sık nedeni anne sütü sarılığıdır. Anne sütü sarılığı; annenin sütündeki bileşenlere bağlı gelişen sarılıkdır. Anne sütü sarılığı uzamış sarılıkların genelde %80-90 nını kapsamaktadır. geriye kalan %10-20 lik kısma kandaki bazı patolojiler idrar yolu enfeksiyonları tiroidin az çalışması ve bazı metabolik hastalıklar gibi durumlar neden olmaktadır. biz anne sütüne herhangi bir tahlil yapamadığımız için bu %10-20 lik dediğimiz duruma tahlil yapıyoruz. eğer bunlar normal ise bu sarılık anne sütü sarılığıdır deyip yolumuza devam ediyoruz sizde de bu kan ve idrar tahlilleri yapılıp bunların normal olup olmadığına bakılması gerekir eğer bu tahliller normal ise sizin durumda anne sütü sarılığıdır ve bu sarılığın hiçbir önemi yoktur. Saygılar..

7 Şubat 2021 17:28