yg
Soru Sahibi
16 Mayıs 2019 21:20

dogustan tek bobrek

Hocam merhabalar. Iki aylik bebegimin cekilen ultrason sonucu tek bobrekli oldugunu ogrendim hamilelikte yapilan detayli ultrasonda bir sorun yoktu bobrekler saglikliydi benim sorum anne karninda iyi olan bobrek doguma kadar yok olabilirmi yoksa detayli ultrasonda hata mi yapilmistir cevabiniz icin simdiden tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Hale Sakallı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Öncelikle çok geçmiş olsun ve bebeğiniz sağlıkla analı babalı büyüsün inşallah Sorunuza gelince ; ya anne karnındayken de böbreğin biri yoktu ama fark etmediler ya da doğum sonrası yeni yaptırdığınız ultrasonda yanlışlık olabilir. Doğum sonrası ultrason esnasında bebeğin gazı çok ise bazen böbreğin biri görülemeyebilir ya da böbrek vardır ama olması gereken yerden çok daha aşağıda yerleşmiştir yine bakan kişi tecrübeli değilse göremeyebilir. Tavsiyem tecrübeli bir radyoloji uzmanına tekrar ultrason yaptırmanız ve eğer gerçekten görülemiyor ise bir çocuk nefroloji doktoruna başvurmanız. O daha ileri testler ile böbreğin olup olmadığını ve size ne yapmanız gerektiğini anlatacaktır. Sevgiler.

17 Mayıs 2019 11:53