İM
Soru Sahibi
30 Mayıs 2016 00:11

Diz Anlam Verilemeyen Sorun

Hocam ben 35 yaşında boy 1.77 kilo 86 bir iki aydır sağ dizimden ve sol dizimden çok ağrılı sesler gelmeye başladı sağ dizim takılıyor sonrada kırt bir ses geliyor bir dalı ikiye kırarken gibi ses çıkarıyor katır kutur sağ dizimden bacağımın üstüne doğru namaz kılarken kas gerilmesi de oluyor acaba dizimdeki şikayetle alakala mı oda çok ağrı yapıyor şikayetim en çok sağ dizimle alakalı MR sonucu şöyle: FEMUR LETERAL KONDİL POSTERİORDA T1-T2 SERİLERDE HİPOİNTENS SİNYAL ÖZELLİĞİ GÖSTEREN MİLİMETRİK SKELEROTİK ODAK MEVCUTTUR FEMUR HER İKİ KONDİL TİBİA MEDİAİ KONDİL VE FİBULA BAŞINDA HAFİF ÖDEM ALANLARI İZLENMEKTEDİR EKLEM İÇİ VE SUPRAPATELLER BURSADA SIVI ARTIŞI MEVCUTTUR ACL DE ÖDEM KALINLAŞMA VE HETEROJENİTE İLE KOMŞULUĞUNDA SIVI DEĞERLERİ MEVCUTTUR (PARSİYEL İNJURY)PLC TABİİDİR MLC DE HAFİF ÖDEM KALINLAŞMA İZLENMEKTEDİR KOMŞU YUMUŞAK DOKULA ÖDEM HETEROJENİTE MEVCUTTUR LCL İLE PATELLER RETİNAKULUMLAR DOĞALDIR MEDİAL MENİSKÜS POSTERİOR HORNUNDA GRADE 2 DEJENERASYON İZLENMEKTEDİR LATERAL MENİSKÜS POSTERİORHORNUNDA GRADE 1 DEJENERASYON MEVCUTTUR POPLİTEAL FOSSA MEDAİLDE 6 CM BOYUTUNDA BAKER KİSTİ İZLENMEKTEDİR sağ dizimde şimdiye kadar hiçbir sorun yoktu sesler çok ciddi ağrılar yapıyor beni çok endişelendiriyor ortopedi doktoru bana dizimdeki seslerin kıkırdak erimesi olduğunu bunun için fizik tedavi uzmanına görünmemi söyledi fizik tedavi uzmanı da dizimdeki ağrılı seslerin kemik erimesi olduğunu söyledi kesin bir şey demiyorlar seslerin hiç geçmeyeceğini ve bununla alakalı bir şey yapamayacağını izah etti şimdi kafam karıştı bu erimemi zedelenmemi veya sıvımı bitmiş anlamadım bunun nereden bilebiliyor bu seslerin hiç geçmeyeceğini bana ilaç olarak Glukozamin Kondroitin Mms önerdi onuda zaten devlet karşılamıyor siz değerli hocalarımdan bu ilaç işe yarar mı yada bana tavsiye edebileceğiniz başka bir yöntem olur mu yardımcı olun lütfen şimdiden teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Mustafa Anter
Ortopedi ve Travmatoloji

romatizmal inceleme yapılsın.normal gelirse diz içine hyaluronic asit enjeksiyonu faydalı olabilir.

14 Haziran 2016 13:52