an
Soru Sahibi
30 Ocak 2021 20:53

Diş tedavisi anestezi

Merhaba hocam 3,5 yasındaki oglumun dişlerinin cogunda curuk oluştu.birkac kez cocuk diş doktoru na muayeneye gittik her defasında genel anestezi ile tedavi yapabileceğini söyledi.artık dişleri kötü durumda ve bir karar vermem gerekiyor.benim tedirginligim anestezinin olumsuz bir etkisi olurmu simdi yada ileride.degerli vaktinizi ayırdığınız için simdiden tesekkur ederim iyi çalışmalar

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Mustafa Aydınbelge
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhaba Genelde 4 yas altında uyum sorunları görebiliyoruz. Ama cocukta ciddi bir korku yada davranış bozukluğu yoksa klinikte bu vakaların %99 u tedavi edilebiliyor. Davranış yönlendirmesi teknikleri ile klinik sartlarda yapilamayan tedaviler genel anestezi altında yapılabiliyor. Ben 20 yıldır cok fazla sayida genel anestezi altinda tedavi yaptım, (haftada 8-10 hasta) şimdiye kadar herhangibir olumsuz durumla karşılaşmadım yine de her anestezide bir risk alıyorsunuz. Ekip iyi ve deneyimliyse ameliyathane şartları yogun bakim imkanları yeterliyse bu risk en dusuk seviyelere düşer. Apseli dişler de anesteziden daha az bi risk oluşturmaz çocuğunuz için. Anne baba olarak bu kararı almak gerçekten kolay degil ama bazen koruyacağız derken en büyük zarari anne babaları verirler çocuklara. Özetle iyi bir pedodonti uzmanı klinikte yapmaya zorlar tedaviyi yine de klinikte yapilamiyorsa yeterli bir yerde benim önerim yaptırmanız tedavilerini. Geçmiş olsun

30 Ocak 2021 21:28