sm
Soru Sahibi
27 Ocak 2014 12:50

diş kökü iltihabı

5 yıl önce şiddetli diş ağrısı ve şişme sonucu sol üst 3. dişimin iki kökü arasında iltihap olduğunu özel klinikteki diş doktoru söyledi.İltihabın kök arasında olduğu için boşaltılamayacağını, mecburen dişin cekilmesi gerektiğini söyledi.Ve 2-3 doktor da bu yorumu yaptı Ama ben dişte bir çürük olmadığı için çektirmek istemedim.Antibiyotik ve ağrı kesici kullanarak 2-3 sonra ağrım ve şişlik geçti.Fakat bu ağrı ve şişme 4-5 ayda bir tekrarlıyor.1 yıl bu şekilde geçirdim.1 yıl sonra tekrar başka bir diş hastanesine gittim,(devlete ait diş hastanesi) ordaki doktor iltihabın önceki filmlere göre büyüdüğünü ama bu haliyle bile bu dişin üniversite de veya özelde bir hoca tarafından kurtarılabileceğini söyledi ama bu işin uzmanını bulamadım.Şimdi sorum şu 1,5 yıl önce iltihap az ve küçük olduğu halde, mecburen çekilmesi lazım, bu iltihabı başka türlü alamayız diyen doktor mu haklı, yoksa yeni röntgene bakıp iltihabın 2-3 kat büyüdüğünü söylediği halde bu diş bir hoca veya uzman tarafindan kurtarılır diyen mi haklı? Ne yapmam ve kime gitmem gerektiğini bilemiyorum. Ayrıca dişim yine şişti ve şiddetli bir ağrı var.Artık bu dişin çözümünü bulmak istiyorum Lütfen yardımcı olun.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dt. Kambiz Mohseni
Diş Hekimi , Endodonti (Kanal Tedavisi)

Mehmet bey, Öncelikle iltihaplanmanın sebebi nedir onu tespit etmek gerekir. Diş eti veya kök kaynaklı mı? Dişinizi çektirmek istemiyorsanız, öncelikle kanal tedavisi uzmanına başvurmanızı tavsiye ederim. İyi günler

27 Ocak 2014 14:47