KC
Soru Sahibi
27 Nisan 2021 23:54

Diş Gıcırdatması

Yaklaşık 2 aydır diş sıkma sorunuyla karşı karşıyayım. Sabah uyandığımda sadece ön dişlerimde sızı ve sallanma oluyor. İlk başlarda bir defalık bir şey sandım fakat ara sıra diş sıkarak uyandığım oluyor. Gittikçe sıklaşıyor. Ön dişlerimi kaybetmekten korkuyorum. Doktora gittiğimde diş gıcırdatma olarak tanımladı fakat benim sadece ön 2 dişte ağrı ve sallanma oluyor diğer dişlerde bir sıkıntı olmuyor. Acaba sallanmaları nasıl geçer ve bu diş ağrısını nasıl engelleyebilirim?

3 cevap
Cevaplar (3)
Dr. Dt. Volkan Akar
Diş Hekimi , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Merhaba geçmiş olsun. Diş sıkma ve gıcırdatma (bruksizm) bu dönemde fazlaca karşılaştığımız sadece dişleri değil aynı zamanda çene eklemini de etkileyen bir durum. Şimdilik gece için bir yumuşak plak yaptırmanızı önerebilirim. Sonrasını takip edip, eğer gerekirse başka uygulamalara da geçmek mümkün olabilir.

2 Mayıs 2021 09:37
KC
Soru Sahibi

Peki bu diş sallanmasına ne gibi bir şey yapılabilir? Dişlerimin düşmesi gibi bir endişem var. Diş sıktığım zaman sallanıyor ve yaklaşık bir saat sonra saplantısı azalıyor ama gene de elle sallayınca hafif oynuyor. Acaba düşme gibi bir ihtimali var mı?

3 Mayıs 2021 00:09
Dr. Dt. Volkan Akar
Diş Hekimi , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Gece plağı dişlerinize gelen direk travmayı azaltacağı için erken dönemde size fayda sağlar, ağrı ve sallantılarınız hafifler. Sonrasında durumu takip edip ek tedbirlere gerek olup olmadığı değerlendirilir.

3 Mayıs 2021 06:54
KC
Soru Sahibi

Size sorularımı sabırla cevapladığınız için çok teşekkür ederim.

5 Mayıs 2021 12:57
Dr. Dt. Volkan Akar
Diş Hekimi , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Tekrar geçmiş olsun

9 Mayıs 2021 10:04