CB
Soru Sahibi
25 Mart 2020 05:46

Diş apsesi ve lenf bezinde şişme

Merhabalar hocam, Benim sağ üst tarafta bulunan azı dişime 2018 sonunda bir kanal tedavisi uygulandı.Bu sene ocak ayında kökünde bir apse oluştu,kalçadan antibiyotik ve ağrı kesicilerle apse inene kadar müdahale edildi.Ondan sonra herhangi bir ağrı yapmayınca kanal tekrarı veya çekim gibi bir alternatif düşünmedim.Geçen hafta salı günü tekrar şiddetli,kulağa ve boğaza vuran ağrı ile aynı diş ağrımaya başladı.Yine kökünde apse olduğunu düşünüyorum.Burada bir dişçiye gittim ve 1000 mg Augmentin kullanıyordum ve arveles ile ağrıyı dindirmeye çalışıyorum ancak pek fayda etmiyor.Şu an sağ kulağım ağrıdan tıkalı gibi,boynumun sağ tarafındaki lenf bezi çok ağrılı bir şekilde şişik,yutkunma,yeme içme bile çok zor.Augmentin'de 6. günümdeyim,bugün çekilen ultrason sonucu şu şekilde: 'Sağ submandibuler alanda 28x10 mm,sol submandibuler alanda 18x7mm boyutlarında yağlı hilusu seçilen ovoid formda birer adet reaktif lenf nodu izlendi.' Augmentine ek olarak doktor Cipro verdi,Augmentin bitmek üzere,bitene kadar ikisini kullan dedi,sizin bu durumla ilgili görüşleriniz nelerdir hocam biraz korkutuyor açıkçası beni. Teşekkür ederim şimdiden yardımınız için

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yücel Yılmaz
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhabalar, Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Hekiminiz ile bağlantıda bulunmanızı öneririm. Saygılarımla...

25 Mart 2020 08:05