UG
Soru Sahibi
4 Eylül 2021 13:51

Covid sonrası Akcigerde Nodup olusumu

Hocam merhaba, 43 yasindayim erkek 177 boy 86kg agirligindayim sigara hiç kullanmadim tam 3.5 ay once oksuruk sikayetimde pcr ve tomografi sonucunda covid oldugumu ogrendim. Ilk tomografi raporda Sonuc: Paratrakael alanda ve sol hiler bolgede santim sinirinda lend nodlarina ait gorunum. Her iki akcigerde parankimde guncel viral enfeksiyon acısından anlamli yamasal karakterde buzlu cam gorunumu. Karaciger segment 4A ve 4b lokasyonda buyugu 7mm capinda olmak uzere birkac adet hipodens noduler olusum. Covid bittikten 14 gun sonra kan tahlili Alt disindaki degerler normal(ALT değeri 81 goruluyordu max standart 40 yerine covid ilaci etkisi olabilecegi söylendi. 3 ay sonra yapilan kontrolde ALT 17 ve normal ve diger kan degerleri normal goruluyordu ayrıca covidden 3 ay sonra cekilen tomografi raporu sonucu(Belirtmek isterim su an belirgin hicbir sikayetim yok) Sonuc: Sol akciger alt lobun bazal segmentinde subplevral yerlesimli plevrada cekintiye yol acan 7x9mm boyutlarda noduler lezyon(sekel?lezyon?ayrimi yapilamamistir ileri tetkiki onerilir) Sol akcigerde alt lobun bazal segmentinde parankimde gecirilmis enfeksiyon sekeli ile uyumlu degerlendirilen density degisiklikler. Karaciger Sol lobunda 7mm capinda hipodens noduler olusum(USG ile kontrolu onerilir kist?) Hocam rica etsem yorumlayabilirmisiniz? Karacagerde gorulen 7 mm nodul 1e inmis ve 7mm olarak değişiklik yok. Ancak Akcigerde Covid teshisi esnasinda olmayan 7×9mm bir nodul olusumu ortaya cikmis Endise edecegim bir durum varmi Cok tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İrfan UÇGUN
Göğüs Hastalıkları

Merhaba, geçmiş olsun. BT lerin kendisini görerek yorum yapmak daha doğru olur. Covid enfeksiyonu geçirilen bölgelerde sekel (eski hastalık izi) görünümler olabilir, tam nodül gibi de yorumlamamışlar. Bazen de BT de nodül gözden kaçabilir, kesit alanına girmeyebilir, yenisinde görülebilir, BT lerin kendisi görülerek karşılaştırılmalı. Selamlar.

6 Eylül 2021 15:44