kn
Soru Sahibi
7 Nisan 2018 19:07

Çölyak olabilir mi?

Merhaba hocam. Bugün endoskopi yaptırdım, sonucunda ; 'antrum mukozası hiperemik ödemli' ve 'duodenom 2.kıtada villüsler seyrek ve şüpheli taraklanma izlendi.' yazıyor. Bunun açıklaması nedir, bilgilendirirseniz sevinirim.

4 cevap
Cevaplar (4)
Prof. Dr. Serab Arslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Gastritiniz var Helikobakter pilori ( mikrobik) gastrit olabilir Duodenumdaki bulgular Çöliak olabilir Klinik yakınmalarıız ile değerlendirilmeli Dr unuz ile görüşün Geçmiş olsun

8 Nisan 2018 07:09
kn
Soru Sahibi

Öncelikle teşekkür ederim cevabınız için. Doktorum bağırsaktan parça aldı, patolojiye gönderildi, sonucunu bekliyoruz. Peki sonuçlanana kadar glutensiz mi beslenmeliyim?

8 Nisan 2018 09:39
Prof. Dr. Serab Arslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Hayır sonucu bekleyin , sadece gastrit ise glutensiz diyet gereksiz olur.

8 Nisan 2018 14:04
kn
Soru Sahibi

Merhaba hocam, Anti endomisium ıgA değerinde normal aralıkların 0-20 arası olması gerekiyormuş. Benim sonucum ise 161.6 çıktı. Bu ne demek oluyor, yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

11 Nisan 2018 17:27
Prof. Dr. Serab Arslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Çökiak hastalığını destekleyen bir bulgudur bu Sonucu dr’unuza iletin muhtemel diyet uygulayacaksınız

11 Nisan 2018 19:48
kn
Soru Sahibi

Teşekkür ederim hocam, size son bir sorum olacak bugün biyopsi sonucum çıktı. Sonuç : " Morfolojik bulgular gluten enteropatisi ile uyumludur." kesin tanı nedir? Bilgilendirirseniz sevinirim.

12 Nisan 2018 10:32
Prof. Dr. Serab Arslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Çöliak hastalığı =Gluten enteropatisi

12 Nisan 2018 12:44