KK
Soru Sahibi
31 Mayıs 2021 10:26

CK yüksekliği

Merhaba hocam. 9 Ay 10 günlük erkek bebek normal doğum. Doğduktan 10 gün sonra idrarla ilgili sıkıntılar için rutin tahliller istenmişti bunla arasında ck ast alt ldh alp gibi...9 ay önceki tahlillerde ck 224( üst sınır 170) ast alt normal. ldh 381(üst sınır 250 ama hemoliz olduğundan yüksek yazıyor) 1 hafta önce 9 aylık rutin tahlil istendi. Burada Ck 218(üst sınır 170) ast alt alp normal ldh 381. (Yine yükseklik hemolize bağlanmış) Diğer yazdıklarımda hemoliz yok. Hormonlar d vit,b12 normal.İnternette biraz araştıdığımda ck nın kas hastalığı ile ilgili olduğunu öğrendim. Oğlumun hareketlerinde anormallik yok aksine çok kıpır kıır ve hareketli. Desteksiz oturmaya yaklaşık 1 ay önce başladı. Kollarından tutup adım attırıyoruz parmak ucunda da olsa... Yalnız emeklemek istemiyor ağlıyor. Sırt üstü yatarken başını ve gövdesini bize tutunarak kaldırabiliyor yani hareketlerinde bir anomali görmedik. Sadece bu ck ve ldh kafamızı kurcaladı. Ne önerirsiniz hocam teşekkür ediyorum iyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Nuran Gürses
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları

Merhaba tahlillerde hemoliz olduğu için hatalı sonuç verir CK tahlilinin istenme nedenini anlayabiliyorumda İDH tahlilini izah edemedim .Burada yapılacak yaklaşım çocuk nörolojisi bölümünde değerlendirildikten sonra tahlilleri hemolizsiz alınması uygunsur sağlıklı günler diliyorum

3 Haziran 2021 12:20