BH
Soru Sahibi
23 Nisan 2020 04:11

Cıvalı termometre

Cıvalı termometre Merhaba.odamda yatağımın kenarında termometre kırılmış görmemişim.bilgisayarımın sıcağı vurmuş günlerce civa buharı solumuşum.şimdi uykuya dalarken titreme,kabızlık ardından ishal oluyor.icp-ms testinde idrarda 10.9 İcp ms kan testinde 0,062 mqkl civa bulundu.sırtımda ağrılar oluyor. Başka ülkedeyim ve doktor herhangi bir tedaviye gerek duymadı.şu anda ringer adında serum ve natrium tiosulfat kullanıyorum.ne yapmamı önerirsiniz? Bu durum ölümcül ve ya ciddi hasarla sonuçlanırmı?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Havva Kubat
Tıbbi Farmakoloji

Erişkin insanlarda kan civa düzeyi 10 mirogram/dl idrar civa 20mikrogram/dl normal kabul edilir. Sizin değerleriniz bu sınırların altındagörünüyor. Ancak yinede şüpheli civa maruziyeti nedeniyle serum tedavisi uygulanması doğru. Sodyum tiosülfat siyanür gibi zehirlenmelerde kullanılan bir antidot.Kan ve idrar civa düzeyleriniz normal sınırlarda olduğu için ek tedavi ihtiyacı yok. Civa çeşitli organlarda birikip hasar oluşturabileceği için aralıklı olarak böbrek vekaraciğer fonksiyon testlerinizi tekrarlatmanız önerilir. Ayrıca civanın kırıldığı ortamı iyi havalandırıp iyice temizlemelisiniz. Geçmiş olsun

24 Nisan 2020 09:37