CH
Soru Sahibi
6 Ocak 2020 01:42

Cerrahi Meme Biyopsi

Merhaba 23 yaşındayım yaklaşık 9 ay önce ağrı sebebiyle kontrol ettiğim sol gögsümde elime küçük bir kitle gelmişti 2 ay adet dönemi düşüncesiyle takip ettim ve doktora göründüm ultrasonda birden fazla fa olduğu tespit edildi doktorum çok nodüler yapıda gögüslerim olduğunu belirtmişti en başında . Ultrason raporumu gören doktorum benden mr istemişti ancak bazı sebeplerden dolayı geciktirdim yaklaşık 15 gün önce çektirebildim emar sonucum çıktı bulgular şöyle ; her iki memede de basit kistler izlenmektedir . Sol meme iç yarı cilt altında 19*11 mm boyutlarında düzgün konturlu solid lezyon izlenmekte olup , IVKM sonrası kontrastlanma göstermektedir tip 2 kontrastlanma paternine sahip olup malignite ekarte edilememektedir. (BIRDAS4) doku tanısı önerilir. Düzgün konturlu olduğunda kanser olmayacağını biliyorum ancak benden cerrahi operasyon ile kitleyi almak istiyor doktorum için herkes iyi olduğunu söylüyor şüphem yok ancak cerrahi işlemden emin olamıyorum sizce gereklimi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Gamze Kızıltan
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

HİLAL HANIM; YAPILMIŞ MEME MR RAPORUNUZDA BIRADS 4 OLARAK TANIMLANMIŞ BİR LEZYON VAR. BIRADS 4, TANIMLANMIŞ ALANIN KANSER ŞÜPHESİ TAŞIDIĞI ANLAMINA GELİR. ASLINDA BIRADS 4 LEZYONLAR DA KENDİ İÇİNDE GRUPLANDIRILIR VE BUNA GÖRE RİSK TAHMİNİ YAPABİLİRİZ. ÖRNEĞİN BIRADS 4A DAHA DÜŞÜK RİSK TAŞIR, 4C DAHA KUVVETLİ RİSK TAŞIR. ANCAK SİZİN İLETTİĞİNİZ RAPORDA BÖYLE BİR ÖZELLİK BELİRTİLMEMİŞ. DOLAYISI İLE RİSKİ BELİRLEMEK MÜMKÜN OLMAMAKLA BİRLİKTE FİLMLERİNİZİ DEĞERLENDİREN RADYOLOG KANSER AÇISINDAN ŞÜPHESİ BULUNDUĞUNU BELİRTMİŞ. DOLAYISI İLE BEN DE MUTLAKA TANIMLANAN LEZYONUN BİYOPSİSİNİ ÖNERİRİM. BİYOPSİ KALIN İĞNE YÖNTEMİ İLE DE YAPILABİLİR, EKSİZYON YANİ AMELİYAT İLE ÇIKARMA ŞEKLİNDE DE YAPILABİLİR. BU KONUYU HEKİMİNİZLE KONUŞARAK KARARLAŞTIRABİLİRSİNİZ. GEÇMİŞ OLSUN.

8 Ocak 2020 16:27