YS
Soru Sahibi
12 Mayıs 2019 01:37

Bypass sonrası yara

Merhaba hocam annem 49 yaşında bir sene önce bypass ameliyatı oldu iki damarı %99 tıkalıydı. Ameliyat olduğu ilk günden beri yara yerlerinden akıntıları ve sol tarafında sızısı vardı. Tellere alerjisi var dediler hepsini ameliyatla aldılar. Ama akıntısı geçmedi. Kültür testi antibiyogram yaptılar. Sonuçta Staphylococcus Haemolyticus çıktı. Birçok antibiyotiğe dirençli yada duyarlı çıktı. Aylardır o bölgeyi dolunca açıp temizleyip dikiyorlar. Devasid serum veriyorlar ama tekrarlıyor. En son yine açtılar 3 hafta devasid serum verdiler ve plastik cerrah oraya yama yapacağını söyledi. Sizce bu uygulama kesin çözüm olur mu? Bu bakteri neden ürüyor? Hastane bakterisi midir ordan mı kaptı? Bu durumun kesin çözümü nedir? Sol taraftaki sızı normal bir durum mudur? İltihapla mı ilgilidir yoksa ameliyatla mı? Drlar çare bulamıyor 10 a yakın ameliyat geçirdi artık olmak istemiyor cevabınız için şimdiden tşklrr..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Erol Kurç
Kalp Damar Cerrahisi

Sevinç hanım merhaba, Gecikme için özür dilerim.Öncelikle geçmiş olsun.Açık kalp ameliyatlarından sonra nadir de olsa özellikle kadın hastalarda karşılaşılabilen bir durum annenizin yaşadıkları.Yine de şanslısınız ki sanıyorum yüzeyel infeksiyon sizinkisi.Aksi halde kemikte kaynama problemi yaşardınız.ve bunun sonucunda kalbin bulunduğu bölge(mediasten) infekte olurdu.plastik cerrahi flap ile kapatabiirse sorun çözülür.ancak bu işlem için infeksiyonun tamamen geçmiş olması gerekir. Geçmiş olsun.. Prof.Dr.Erol Kurç

29 Mayıs 2019 09:10