KF
Soru Sahibi
12 Eylül 2014 00:41

buyume geriliği

sayın hocam,benim 25 aylık oğlum 74cm 10,2 kg ...metabolizmaya gittik endokrine yönlendirdi.gh testi yapıldı (9) sonuca göre Dr buyume hormonunda ciddi bir eksiklik olmadıgını söyledi 6 ay sonra hala uzamazsa buyume hotmonu vereceklerini söyledi.bu degere göre gh verilerek oğlumun boyu uzatilabilir mı?eger uzamazsa yapacak başka bir şey yok mudur?cok endiseliyim yürümesi yeteri kadar iyi değil bacakları cok kısa olduğu için yaşıtları gibi kosamiyor merdiven çıkmada cok zorlanıyor.buyume hormon tedavisi bizim için uygun bir yol mudur? teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Peyami Cinaz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Buyume hormonu eksıklıgı varsa ve yıllık buyumesı yeterlı degılse tedavısı gerekır. Buyume hormonu eksıklıgı tanısı ıçın 2 gun 2 uyarı testı yapılmalıdır

12 Eylül 2014 10:18
KF
Soru Sahibi

Hocam merhaba, gun 2 ayrı uyarı testi yapıldı ve dr ''birisin sonucunun 9 çıktıgını aslında 10 un altında olmasını pek istmediklerini ve buna dayanarak 6 ay daha bekleyelim hala uzamazsa büyüme hormonu vereceğiz''dedi...Benim sorum bu durumda oğlumda büyüme hormonu eksikliği var mı?sonuca göre büyüme hormonu tedavisi ile boyu uzar mı?Gerçekten bu kadar beklemek gerekir mi ?çok endişeleniyorum lütfen cevap erin teşekurler...

17 Eylül 2014 00:54
Prof. Dr. Peyami Cinaz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Çocugunuzun buyume hızı onemlıdır. Buyume hızı normalse hıçbır ılaç verılşmez. Buyume hormonu eksıkse ve buyumesı yetersız ıse buyume hormonu başlşanır

22 Eylül 2014 11:01