BS
Soru Sahibi
14 Ocak 2021 19:49

Bu şekilde kuduz konusu

Merhaba, 2019 yılı Şubat ayında 2 doz, 2018 yılı Ocak ve Mayıs aylarında 3 kez hatırlatma aşısı olacak şekilde toplamda 6 doz aşı oldum. Kısaca 2018 yılında 6, 2019 yılında 2 doz aşı oldum. Bu arada 2017 yılında 5 doz aşı olduğum için sonraki temaslarda bu şekilde uygulama doktorum tarafından uygun görülmüştür. Bunlar kedi köpek teması ile ilgiliydi. 2019 yılı Ağustos ayında, son aşımın üzerinden 6 ay dolmasına birkaç gün kala şöyle bir olay yaşadım: Akşam saatlerinde evimin penceresinden bakıyordum. Yaşadığım yer deniz kenarı, bu yerde yarasalar olur, boyutları pek büyük değil, hızlı hızlı uçarlar. Yarasa olduğunu düşündüğüm şey çok yakınımdan geçti. Ama bana değmediğini hatırlıyorum. İrkilerek geri çekildim. Ama yine de korkuyorum çünkü bu konuyla ilgili anksiyetem var. Ondan bana bir sıvı uçmuş olmasından da korkuyorum. Bir yandan konuşuyordum, ağzımda tükürük hissettim, onun sıvısı olmasından korktum ama tükürüğüm olduğunu biliyorum da. Çünkü dediğim gibi konuşuyordum. Ani bir şekilde çarpmadan uçup geçtiğini hatırlıyorum ama anksiyetem unutmama izin vermiyor. Yüzümde de sivilce var bunlar beni endişeye itiyor. Bu siteden sizin gibi bir uzmana sordum, kendisi aşılarımın beni koruyacağını ve zaten böyle bir durumda bulaşma riskinin çok düşük olduğunu söyledi. Ama bu koronavirüs döneminde benim iyice artan psikolojik problemlerim doğru düşünmemi engelliyor. Sizin de bu konuda güncel bilgilere sahip olduğunuzu ve insanlara bu konuda yardımcı olduğunuzu önceki sorularda gördüm, bundan dolayı sormak istedim. Değerli vaktinizi bunu okumaya ayırdığınız için teşekkür ederim. Söyleyecekleriniz benim için çok önemli.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yavuz Özkan
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

İki konu var birincisi son aşıdan 1 yıl geçmediği için aşı olmana gerek olmadığı kabul edilir. Diğeri bu yarasa konusu çok teorik bir şey ve benim bildiğim ülkemizde vampir yarasa yok. Bir de ülkemizde yarasa ile bağlantı kurulmuş bir insan kuduzu vakasını ben bilmiyorum.

14 Ocak 2021 21:02