BF
Soru Sahibi
27 Ocak 2019 09:24

Boyunda kitle

Hocam benim boynumun sol tarafında ağrısız bir şişlik çıktı 20 gündür. Ultrason çekildim. Sonucun da 14X10 mm heterojen hipoekoik solid görünüm izlendi. Sonuç bu çıktı. Nedir sizce korkulacak bişey varmı hocam?

13 cevap
Cevaplar (13)
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Merhaba Faik bey geçmiş olsun. Bu boyutta olan ve usg raporu bu şekilde olan kitleler çoğunlukla sorunsuzdur ve takipte gerilerler. Ancak kbb muayenesi şarttır ve bazen 7-10 gün antibiyotik tedavisi de veririz. 1 ay sonra ultrason tekrarı öneririm. İyi günler dilerim

4 Şubat 2019 12:05
BF
Soru Sahibi

Hocam emar çekildim ilaç emar. Emarda 7 mm lik reaktif lenf nodlari izlenmiştir yazıyor bu ne dir hocam. Bide ultrasonda 14X10 du. Emarda 7 mm çıktı bu nasıl oluyo hocam ?

4 Şubat 2019 13:19
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

İki tetkik arası böyle mm farklar olabilir önemli değil. Reaktif denmesi iyi anlama gelir enfeksiyon sonucu oluşan demek. Daha önce söylediğim şekilde takip edilebilir

5 Şubat 2019 10:48
BF
Soru Sahibi

Peki hocam emar sonucunun yanlış olma olasılığı varmı çünkü bana bi doktor senin asıl şişliği sonuçlarda yazmamışlar dedi. Ben ikindi raporu istedim. Aynı sonucu gönderdiler yanlışlık yok dediler ?

5 Şubat 2019 10:56
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

MR hassas bi tetkiktir yumuşak doku için. 2. kez de aynı raporu gönderdilerse sorun yok demektir

9 Şubat 2019 01:42
BF
Soru Sahibi

Hocam level 2 level 3 level 4 reaktif lenf nodları izlenmiştir yazıyo enfeksiyondan dolayımı bu sonuçlar ? Ve benim şişliğim kulağımın altında sizce bu şişlik rapor edilmişmi ?

9 Şubat 2019 01:48
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Evet level 2 kulak altı kısmı kapsar, reaktif enfeksiyon demek. Raporu ve muayeneyi birlikte görmek lazım net yorum için

9 Şubat 2019 08:16
BF
Soru Sahibi

Hocam 1,5 cm bı kitle tükürük bezinde tehlikelimidir sizce ??

10 Şubat 2019 12:41
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Merhaba. öncelikle geçmiş olsun. Hangi tükrük bezinde olduğu önemli.muayene bulguları da aynı şekilde değerlendirilmeli. bu durumlar ışığında tehlikeli olabilir. Kulak Burun Boğaz uzmanına muayene olunmalı. İyi günler

15 Şubat 2019 10:27
BF
Soru Sahibi

Hocam son emar sonucum. Parotis yuzeyel lobunun alt kısmında Semi solid kitle 17 mm lik. Ve nazoferanksta yumuşak doku kitlesi düzgün konturlu lenfoid hiperplazi ile uyumlu. Lenf bezlerimde de şişlik var ama onlar reaktif Hocam ??????????

15 Şubat 2019 10:32
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

peki o zaman parotisteki kitlenizden biyopsi yapılmasını tavisye ederim. nazofarinksteki kitleden de yine de biyopsi öneririm ben

16 Şubat 2019 10:18
BF
Soru Sahibi

Hocam doktorum nazoferankstaki kitleye kist dedi hiç önemli değil dedi. Sizce parotis teki kitle iyi huylumudur çünkü yüzde 80 iyi huylu oluyomuslar. Bu sonuçla karşınıza gelen hastalarda çoğunluğunun sonucu ne oluyor hocam ???

16 Şubat 2019 14:14
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Çoğunlukla iyi oluyor evet ama yakın takip yapılmayacaksa biyopsi öneririm. Nazofarinkse direk kamera yani endoskopla bakıldıysa tamam sorun yok

16 Şubat 2019 14:17
BF
Soru Sahibi

Hocam benim parotis bezinde ki Şişlik yaklaşık 2,5 aydır var ama bir büyümesi yok ağrısı yok. Ve son 10 günde azda olsa bı küçülme var. Sizce bu iyiyemi işaret. Ve lenf bezlerim de şiş. En büyüğü 8X16 olan reaktif görünüm de şişlikler. Bu sonucuda yorumlarmisiniz.??

17 Şubat 2019 19:36
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Reaktif ise takip 3 ay sonra usg tekrarı öneririm hepsi için

20 Şubat 2019 00:29
BF
Soru Sahibi

Hocam anladığım kadarıyla reaktif iyi demek. Peki parotis bezinde semi solid kitlesel lezyon var sizce bu korkulacak bişey mi ? Dediğim gibi Azda olsa bi küçülme var 2,5aydır büyüme yok ve ağrı yok ?

20 Şubat 2019 00:39
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Yukarıda belirttim çok kez şu an takip yeterli 2 ay sonra kbb hekim kontrolü uygundur

20 Şubat 2019 13:55
BF
Soru Sahibi

Hocam bakıldigim doktor tümör olabilir dedi. Tümör çok kapsamlı bişey mi yani yağ bezesi bile bi tümör galiba iyi huylu bı tümör oylemi hocam ? Yoksa tümör bizim korktuğumuz anlamda olan bi tümör mü ?

21 Şubat 2019 00:05
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Her şişlik ya da kitle iyi anlamda da olsa tıbbi olarak bir tümördür. Yani kitlenin tıp dilindeki adı, kötü olması şart değil

24 Şubat 2019 12:06
BF
Soru Sahibi

Çok sağolun Hocam. Hocam bakıldigim doktor kan ve idrar tahlili yaptırdı. Kan değerlerin biraz yüksek dedi d vitamini eksikliğinden olabilir dedi bide idrarda (yada dışkı da ) kan var dedi oda enfeksiyon dan olabilir dedi. Hocam kötü Bir durum olsa kan tahlilinde anormallik olmazmı hocam. Kesin teşhis sağlamasada kötü bir durum olsa kanda anormallik olmaz mı hocam ?

24 Şubat 2019 13:17
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Kan tahlili her zaman belirleyici değil. Doktorunuzun takibinde kalın

27 Şubat 2019 11:43
BF
Soru Sahibi

Peki hocam lenfoma nin belirtileri neler. Lenf bezlerim şiş ama. GECE terlemem ateşim iştahsızlıgim yok kilo kaybim yok ??

27 Şubat 2019 14:09
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

.

1 Mart 2019 20:17
BF
Soru Sahibi

Lenfomanin belirtilerini sordum hocam. Ateşim kilo kaybim gece terlemem yok lenf bezlerim şiş 8X16 ve parotis bezinde kitle var 17 mm ? Sizce lenfoma olma olasılığı varmı ? Kusura bakmayın çok takıntılıyim oyuzden ısrarla sordum ?

1 Mart 2019 20:20
Op. Dr. Selami Uzun
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

.

29 Nisan 2019 11:27