GM
Soru Sahibi
16 Ekim 2017 15:35

Bogaz enfeksiyonu

Selam hocam bir sorum daha olacak. Lutfen beni yonlebdirin.Kizim 20 aylik ve dun yani 15 ekim gunu ateslendi ve en yuksek 38.3 dereceydi atesi ben atesdusurucu vermedigim halde 37.5 dustu ates ve gun icinde bu sekilde fazla cikmayarak devam etdi.Bugun dr.a goturdum bu arada ates bugun yok... doktor bogazina bakti ve antibiotik yazdi. Bilmek istedigim eger bogazda enfeksiyon yoksa ates kendiliginden dusermi?sizce antibiotigi kullanmalimiyim yoksa ne yapa bilitim?

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Müjgan Alikaşifoğlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Bu sorunun yanıtını hastayı görmeden vermek çok zor. Geçmiş olsun dileklerimle

16 Ekim 2017 19:48
GM
Soru Sahibi

Merhaba hocam.Kızım 22 aylık ve son 3 aydır surekli boğaz enfeksıyonu oluyor ve antıbıyotık tedavısı gordu. En son 17 gun oldu antıbıyotıgı bıtelı ve doktor muayınesınde, hala bogazda kızarıklık oldugu fark edıldı ve kan ıstedı dr.sıze kan degerını gonderecem lutfen normalmı yoksa degılmı bana cevap yazın. Demır 34.referans aralıgı *** *** **.Demır baglama kapasıtesı 468.referans aralıgı H *** *** **.Ferrıtın 5.6 referans aralıgı L 7-140 Vıtamın B*** *** ** referans aralıgı.*** *** ** WBC 17.5 referans aralıgı H*** *** ** RBC 4.89 referans.aralıgı 3.1-5.7 HGB 12.referans aralıgı *** *** ** HCT 34.8 referans aralıgı L*** *** ** MCV 71.referans aralıgı L *** *** ** MCH 24.5 referans aralıgı L 27-34 MCHC 34.6 Referans aralıgı *** *** ** RDW 15.8 PLT 427.referans aralıgı *** *** **.0 MPV 8.3 referans aralıgı *** *** ** PCT 0.35 PDW 16.2 referans aralıgı.*** *** ** LYMPH% 50.3 referans aralıgı H *** *** ** MON% 6.1 Referans aralıgı *** *** ** NEU% 41.3 Referans aralıgı *** *** ** EOS % 2.1 Referans aralıgı *** *** ** BAS% 0.2 Referans aralıgı 0.0-2.0 LYMPH# 8.8 referans aralıgı H 1.2-3.1 MON# 1.1 referans aralıgı H 0.0-0.7 NEU# 7.2 referans aralıgı H 1.4-6.2 EOS# 0, 4 referans aralıgı 0.0-0.7 BAS# 0 referans aralıgı 0.0-02 Lutfen cevaplayın hocam

13 Kasım 2017 19:29
Prof. Dr. Müjgan Alikaşifoğlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Geç yanıt için özür dilerim. Bu değerlerden sadece WBC yüksek o da iltihabi süreçleri gösterir ve antibiyotik kullanımı doğrudur. Ancak sizin sorununuz sık sık hastalık geçirmesi. Bu ya yetersiz antibiyotik kullanımına bağlıdır ya da bağışıklık sisteminin incelenmesi gerekir.

25 Kasım 2017 08:31
GM
Soru Sahibi

Cok tesekkur ederim hocam cevap verdiginiz icin. Bu degerlere istibaden demir ilaci yazildi kizima. Sizce buna gerek varmi? Demiri cok dusuk degilse eger şurup yerine bunu demir iceren yiyeceklerle duzelte bilirmiyim?

25 Kasım 2017 18:34
Prof. Dr. Müjgan Alikaşifoğlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Demir kullanın

27 Kasım 2017 10:37