ÇO
Soru Sahibi
27 Mart 2016 13:30

Böbrek ufaklığı

Sayın hocam 4.5 yaşında bir kız çocuğum var. Geceleri altına kaçırması gün içerisinde idrarını damla halinde kaçırması sebebi ile doktora götürdüm yapılan tahliller ve sonuçlar neticesinde ; Kültür testi üreme yok. Renal kortikal sintigrafi (dmsa) 2mci tc-99m dmsa nın I. V. Verilmesi takiben 3.saatte high resolution kolimatör kullanılarak anterior, posterior, ön ve arka oblik pozisyonlarda alınan görüntülerde ; Sağ böbrek normal anatomik lokalizasyonda ve normal boyutlardadır. Radyofamasötik uptake İ normal olup dağılımı homojendir. Böbrek içinde yer kaplayan lezyon yada skar lehine değerlendirilebilecek Hipoaktif alan izlenmemiştir. Sol böbrek normal anatomik lokalizasyonda olup küçük boyutta izlenmiştir. Verilen aktivitenin parankimde tutulumu diffüz olarak kısmen azalmıştır. Konutları kısmen düzenlidir. Renal parankimde enfeksiyon veya skar lehine yorumlanabilecek belirgin patolojik aktivite tutulumu izlenmemiştir. Yapılan hesaplamaya göre total böbrek fonksiyonuna sol böbreğin katkısı yaklaşık %33.25 sağ böbreğin katkısı 66.75 oranındadır. 1-normal sınırlarda sağ böbrek 2-hipofonksiyone ve hippoplazik sol böbrek. Bunun neticesinde sonda takılarak böbrek de geri ye kaçma olup olmadığı incelenerek kaçma olmadığı tespit edilmiştir. Sol böbrek de boşluk aralıklarının geniş olduğu söylenmiştir. Hocam bunun çocuğumuza ne gibi zararları vardır? Böbreğin her ikisininkinde aynı boyutlara gelme ihtimali nedir? Bize önerebileceğiniz tavsiye yapmamız gereken bir tedavi var Mıdır. Yardımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Tşk ederim sayın hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Oğuz Söylemezoğlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Bu bobregin digerinin boyutuna gelme ihtimali yok.Ancak fonksiyonu giderek azalabilir, enfeksiyon veya hipertansiyona yol acabilir. Fonksiyonları takip edilmeli. Sol bobrek kucuklüğü nedeniyle iyi bir cocuk nefroloji merkezinde takip edilmesi gerekir.

10 Nisan 2016 10:42
Prof. Dr. Oğuz Söylemezoğlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Bu bobregin digerinin boyutuna gelme ihtimali yok.Ancak fonksiyonu giderek azalabilir, enfeksiyon veya hipertansiyona yol acabilir. Fonksiyonları takip edilmeli. Sol bobrek kucuklüğü nedeniyle iyi bir cocuk nefroloji merkezinde takip edilmesi gerekir.

10 Nisan 2016 10:42