GM
Soru Sahibi
15 Mayıs 2017 13:47

BÖBREK SORUNLARI

DOKTOR BEY MERHABA , OĞLUMUN ÇOK SIK İDRARA ( BAZEN 10 DK DA 2 KERE TUVALETE GİDİYOR). GİTMESİ ŞİKAYETİYLE GİTTİĞİMİZ DOKTORUN İSTEDİĞİ SONUÇ 5 YASINDAKİ OĞLUMUN ÜRİNER US İNCELEMESİNDE HER İKİ BÖBREK LOKALİZASYON ,BOYUT,KONTUR,PARANKİM EKO VE KALINLIKLARI TABİİDİR. SAĞ BÖBREK KRANİOKADUAL UZUNLUĞU 79 MM DİR.PARANKİM KALINLIĞI 10-15 MM DİR. SAĞ RENAL PELVİS AP ÇAPI 8.4 MM ÖLÇÜLMÜŞ OLUP BELİRGİNLEŞMİŞTİR .SAĞ BÖBREKTE MİNİMAL KALİEKTAZİ İZLENDİ .MİKSİYON SONRASI SAĞ BÖBREKTE PELVİKALİEKTAZİ SAPTANMADI. SOL BÖBREK KRANİOKADUAL UZUNLUĞU 81 MM DİR.PARANKİM KALINLIĞI 9.3-13 MM DİR. SOL BÖBREK RENAL PELVİS AP ÇAPI 8 MM ÖLÇÜLDÜ. SOL BÖBREKTE MİNİMAL KALİEKTAZİ İZLENDİ. MİKSİYON SONRASI RENAL PELVİS AP ÇAPI 6 MM ÖLÇÜLMÜŞTÜR. MİNİMAL KALİEKTAZİ DEVAM ETMEKTEDİR. İNCELEME SIRASINDA MESANEDE 165 CC İDRAR MEVCUTTUR. LÜMEN İÇİ EKOSU VE CİDAR KALINLIĞI TABİİDİR. MİKSİYON SONRASI 21 CC REZİDÜ KALMAKTADIR. SİZE SORMAK İSTEDİĞİM, BU BÖBREK GENİŞLEMESİ NEDEN OLUR...İDRARDAKİ BAKTERİ İÇİN NE YAPMAK LAZIM ,DOKTORLAR SÜNNET YAPTIRIN DEDİ SÜNNETİ TEMMUZDA YAPTIRMAMIZIN SAKINCASI VARMIDIR.AYRICA GEÇEN SENE YAPTIRDIĞIMIZ ÜRODİNAMİ SONUCUNDA AŞIRI AKTİF MESANE DENMİŞTİ. BUNDAN SONRA İZLEMEM GEREKEN YOL NEDİR,NE YAPMALIYIMDIR..BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. TAHLİL SONUÇLARIMIZ AŞAĞIDADIR. Dansite 1,009 pH 5,5 Glukoz NEGATIF Protein NEGATIF Bilirubin NEGATIF Ürobilinjen Normal Keton NEGATIF Nitrit NEGATIF Eritrosit NEGATIF Sediment NADIR LÖKOSIT, NADIR ERITROSIT Üre 26 mg/dl Kreatinin 0,3 mg/dl Gram Boyama Epitel hücreleri görüldü Idrar Kültürü Koloni Sayimi 2.000 Üreyen Organizmalar Staphylococcus epidermidis

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ozan Özkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Mustafa Bey Oğlunuzun şu anki idrar incelemesi sonucuna göre idrar yolu enfeksiyonu olduğu söylenemez. İdrar kültürü sonucunda bulaş sözkonusu. Temmuzda sünneti yaptırabilirsiniz. Çocuğunuzun aşırı aktif mesane yönünden değerlendirilip, gerekirse tedavi başlanması gerekebilir. Bir çocuk nefroloğu yada çocuk üroloji bölümüne başvurmanızı öneririm

15 Mayıs 2017 15:22