GA
Soru Sahibi
25 Haziran 2015 19:30

böbrek reflü

merhaba doktor bey,bebeğim 2.5 aylık erkek..sol böbrek alt pol çift sistem ve alt pole 2-3 reflü var.11 günlükken çekilen ultrasonda parankim incelmiş görüldü (alt polde) üst pol sağ böbrek gibi normal..idrar tahlillerimiz hep temiz..enfeksiyon yaşamadık..gelişimi iyi..ancak yapılacak sintigrafide ben skar görülmesinden korkuyorum..olası skar oluşumunda sürekli bir fonksiyon azalması mı söz konusu oluyor ve olursa da üst polü de etkiler mi..bu süreçte üst pole de zarar gelmemesi için alt polün ameliyatla çıkarılması söz konusu olabilir mi? teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Orhan Ziylan
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Reflü ile birlikte ateşli idrar yolu enfeksiyonu gelişmiyorsa böbreklerin zarar görmesi söz konusu değil. Doğumdan bu yana geçen 2.5 ayda enfeksiyon geçirmediyse böbrekte hasar oluşmamıştır denebilir. Bununla birlikte reflü varlığında böbreğin anne karnında gelişimi normal olmayabiliyor. Yani reflünün olduğu böbrek kısmının (alt bölüm) gelişmesi anormal olup fonksiyonu düşük olabilir. Bu da sintigrafi ile anlaşılır. Korkunun ecele faydası yok; siz görmeyince olası hasar yok olmuyor. DMSA sintigrafi çekimeli. Çift sistemde de olsa hayatın ilk yıllarında reflüye kendiliğinden kaybolması için şans verilmesi doğru olur. Ateşli enfeksiyon gelişmediği sürece antibiyotik koruyuculuğu ile takip uygun olur.

29 Haziran 2015 23:14
GA
Soru Sahibi

merhaba doktor bey,bebeğim 5.5 aylık oldu ve sol böbrek çift sistem ve alt sistem reflü 2-3 derece..MAG3 ve DMSA çekimi yapıldı ve Mag3 de idrar akışı normal çıktı. DMSA da ise üst pol 32 alt pol 6 çıktı..bu derece reflü için alt kısmın bu derece hasarı normal mi?şimdiye kadar İYE geçirmedi bebeğim..idrar tahlil ve kültürü temiz çıkıyor..teşekkürler

21 Eylül 2015 14:29
Prof. Dr. Orhan Ziylan
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Antibiyotik koruculuğu ile takibe devam etmek gerekir. Enfeksiyon gelişirse endoskopik enjeksiyon düşünülür. Tansiyon takibini unutmamak lazım. Bunları tetkikleri görmeden söylediğim için yanılma payı var. Ulaşabileceğiniz bir çocuk üroloğu bulup bundan sonraki takibinizi onunla sürdürmenizi öneririm.

21 Eylül 2015 23:04