tH
Soru Sahibi
7 Ağustos 2017 15:43

Böbrek parankim

Slm hocam benim bebegim 3.5 aylık sağ böbrek parankim 13.8 mm pelvis forme sol böbrek parankim 15 mm pelvisi minimal belirgin ap çapı 3.5 mm sol böbrek alt polde 3 mm kaltül ekojentine mevcut nasil bir yol izlemeliyiz

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ozan Özkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Hatice hanım, Kızınız idrar yolu enfeksiyonu geçirmiyorsa, AP çapın 3.5 mm olması sorun oluşturacak bir durum değil. Ancak sağ böbrekteki kalkül için bir çocuk nefroloğu tarafından değerlendirilip, bazı idrar tetkiklerinin yapılması gerekir. Bu duruma yol açan bir neden olup, olmadığının tespit edeilerek, ,yeni kalkül oluşumu ve var olanın büyümemesi açısından önlemler alınabilinir.

15 Ağustos 2017 13:09