GA
Soru Sahibi
2 Haziran 2015 13:27

böbrek hastalığı

11 günlük erkek ultrason sonucu;böbrekler normal anatomik lojundadır.Sol böbrek sağa göre büyük;sağ 52mm sol 60 mm..çift toplayıcı sistemi vardır.Alt segmentin parankimi incedir..3mm..ekstrarenal karakterli pelvisinde ve kalislerinde ektazi izlenmektedir.(hidronefroz grade3)kalisleri düzdür.Solda üst segmentin(8mm) ve sağ böbreğin (9mm) parankim kalınlıkları,korteks,medülla ve sinüs ekoları tabiidir.Dış konturlar muntazam,perirenal ve pararenal sahalar açıktır. sol alt APDD 10mm sol böbrek alt segmentin proksimal 5mm ve distal 6mm üreterinde dilatasyon vardır. Voiding sonucunda da alt segmente VUR 2-3 vardır. Buna göre bebeğim 4 aylık olduğunda MAG3 ve DMSA çekimi istendi..sadece DMSA yeterli değil mi?Bir de orta dereceli vur da bu derece parankim incelmesi beni tedirgin ediyor..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Orhan Ziylan
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Filmleri görmeden yorum yapmak yanıltıcı olabilir. Bu nedenle parankim incelmesi konusunda bir şey söylemem doğru olmaz. Sadece DMSA yeterli olur. Yine de kesin cevap filmler incelenerek söylenebilir.

7 Haziran 2015 21:14