Ki
Soru Sahibi
1 Ağustos 2017 23:09

BİLGİRİCAEDİYORUM

hocam selam,3 aylık bir oğlum var ve 'solda minimal pelvikaliektazi izlenmiş olup renal pelvis ap çapı 7mm,sağ böbrek alt polde büyüklüğü 3,7 mm boyutlu birkaç adet kakül ile uyumlu ekojenite izlenmiştir..sağda elvis ap çapı 5,5 mm.sal bb polde büyüğü 3,4 mm boyutlu kakül uyumlu ekojenite.'bulgusu verildi risk analizi ve tedavisi hakkında bilgi alabilirmiyim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Ozan Özkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Merhaba İbrahim Bey, Oğlunuzda taş oluşumuna neden olan durumu tespit etmek için öncelikle idrarında bazı testlerin yapılması gerekir. İdrarda bazı maddelerin fazlalığı bazılarının ise azlığı taş oluşumu için risk oluşturur. ayrıca idrar yolu enfeksiyonu geçirip geçirmediği de önemli Bu taşların büyümemesi ve yeniden oluşmaması için sonuçlarına göre gerekirse ilaç ya da diyet önerileri olabilir Hem idrar yollarındaki genişlk hemde taşlar için bir çocuk nefroloji uzmanına başvurmanızı öneririm

7 Ağustos 2017 11:04
Ki
Soru Sahibi

ozan hanım, bir nefrolojü uzmanına gittim ancak bana bu değerlerin önemli olmadığını takip etmemiz gerekli falan diye söyledi 2 yıl önce 3 günlük oğlumu kaybettim ister istemez kaygılıyım ancak bu doktorun sizin gibi idrar tahlili falan istemiş olması gerekirdi ama istemedi.doktorumuz gayet rahattı ve bu beni endişelendirdi..doktoru değiştirmem gerekli ve sizce bu değerler ne ilerki dönemde ne kadar ciddi rahatsızlıklar verir önemi nedir.ayrıca size çok teşekkür ediyorum.

7 Ağustos 2017 12:54
Prof. Dr. Ozan Özkaya
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Genellikle 3,4 mm boyutunda kalkül sorun oluturmaz. Ancak ailede taş olup olmaması ve idrardaki bazı maddelerin fazlalığı ya da azlığı taş oluşumuna neden olur. Bazende hiç bir neden bulunmayabilir. En azından bir kere bu tahlillerin yapılması takip açısından faydalı olur diye düşünüyorum.

15 Ağustos 2017 13:14