DM
Soru Sahibi
21 Ağustos 2021 03:59

Bilgi alma

Hocam iyi günler 2 yaşındaki kızımın 3 aydır idrar yoku endeksiyonu geçmiyor ağız çevresinde ara ara yaralar çıkıyor bu dönemde ateşimiz 39 a kadar çıkıyor sürekli antibiyotik kullanıyoruz ama geçmiyor bu durumda hastaneye yatırılması gerekir mi

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Mehmet Soner Sarmaşık
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhabalar, geçmiş olsun. İdrar yolu enfeksiyonu geçmiyor ile kastınız nedir ? iyileşiyor tekrar mı enfeksiyon gelişiyor ?. yapılan tedaviler kültüre uygun mu ? yeterli sürede kullanıyor musunuz? İdrar yollarında yapısal anomali veya reflü dediğimiz kaçak varsa oda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir , radyolojik değerlendirme yapıldı mı ?. sürekli hastalanma ve ilaç kullanımı ile yaralar çıkması olabilir ancak bağılşıklık sistemi açısından da sıkıntılar olabilir. Yatma duruma göre gerekebilir ama esas önemli olan detaylı değerlendirme olacaktır. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu problemi böbreklere zarar verebilir.

23 Ağustos 2021 10:00