21 Nisan 2016 13:05

Bilateral Polikistik over

Mrb hocam . Ben 23 yaşındayım 9 senedir adet duzensizligim var kist ten dolayı 1 senedir de hiç adet görmüyorum. Uterus antevert konumda olup boyutları 65×32×41 mm'dir. AP çift katı kalınlığı 6mmdir. Sağ over 44×23mm Sol over 54×26 mm boyutlarindadir. Her iki over de çoğu periferde yerlesimli milimetrik boyutlarda çok sayıda folikül izlenmistir. Over boyutları normal mi yada kaç olmalıdır? Ultrason sonucum nasıl ? Bide internetten baktım erken menepoz yazıyordu 1 senedir ilacı bıraktım ve hiç adet görmedim. Pzrtsi dr gidicem ve gene Diane 35 vericekler uzun süre kullanimda tümör é sebep oluyormuş, kullanmalıyım. Şimdiden çok teşekkür ederim. Hayırlı günler hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Selim Şenöz
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Selamlar, Polikistik over hastalığı için en iyi tedavi (çocuk istenmediği durumda) doğum kontrol hapı ile adetleri düzenlemek ve kilo almamaya çalışmaktır. PCO komplike bir durumdur. Sadece adet düzensizliği ile gidiyor ise sorun yok. Beraberinde saç dökülmesi, kıllanma, kilo alma (özellikle göbek etrafında - erkek tipi) var ise tedavi için farklı yöntemler denemek gerekebilir. PCO tedavi edilen bir durum değildir, sadece semptomlarını azaltmak tarzında ömür boyu süren bir dengeleme süreci söz konusudur. Egzersiz, diyet ve doğum kontrol hapı genellikle yeterli olur. Doğum kontrol hapının kanser yapıcı bir etkisi yoktur, tam tersine bazı kanser türlerinin az görülmesine sebeb olur. Sadece pıhtılaşma bozukluğu olan küçük bir hasta grubunda damar içinde istenmeyen pıhtı oluşması ihtimalini arttırabilir. Hekimlerinizin önerilerini dinleyin ve ömür boyu dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

21 Nisan 2016 17:39
Op. Dr. Selim Şenöz
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Geçmiş olsun

21 Nisan 2016 18:24