GE
Soru Sahibi
5 Ağustos 2022 01:20

Beyincik sarkması ?

Merhabalar Doktor bey lütfen Mr sonuçlarimi incelermisiniz. KRANIAL MR İNCELEMESİ : Inceleme Sagittal planda 5 mm kesit kalmliğindu FSE tekniği ile Ti ağırlikh , Aksiyal planda 5 mm kesit kahnhumda FSE tekniği ile pd Ta ağırlikls , Coronal planda 5 mm kesit kalmliginda FSE tekniği ile Tz ağırlikli sekanslarla gerçekleştirilmiştir . Her iki bulbus oküli , retrobulber yağlı planlar , optik sinir , optik kiazma ve kavernöz sinüsler tabtidr . Sellar ve parasellar yapilar normal olarak değerlendirilmiştir . Serebellar tonsil basion opistion hattını 6 mm geçmektedir . Bazal sisternler normal genişliktedir . 4. ventrikül orta hatta ve formedir Serebellar hemisferler , medulla oblangata , pons ve mezansefalon morfoloji ve sinyal intensiteler tablidir . Her iki serebellopontin köşe ve 7-8 . sinir komplekalerinin intra ve ekstra kanalikler komponentler doğaldır . Bilateral hipokampus ve parahipokampusların morfoloji ve sinyal intensitesi doğaldır . Bilateral bazal ganglionların , internal ve eksternal kapsillerin ve talamuslarn morfoloji ve sinyal intensiteleri tabiidir . Sopratentoriyal beyin parankimi ve ak madde sinyal dağilimi doğaldır . Bilateral lateral ventrikiillerin ve 3. ventrikilün boyutları tabiidir . Serebral kortikal sulkuslarin genişlikleri hastanın yagı ile uyumludur . Maksiller , etmoid sinüslerde mukozal kalınlaşmalar mevcuttur . Konkalar hipertrofiktir C6-7 seviyesinde periferik disk kabarıklığı görülmektedir . Diğer servikal disk arka konturlarında kanal yönüne anlamlı taşma saptanmamıştır . Noral foramen genişlikleri tabii olup , nöral kökler serbesttir . incelenen düzeylerde spinal kanal AP çapları fizyolojik sınırlardadır . Servikal spinal kord morfoloji ve sinyal intensitesi normaldir . Serebellar tonsil basion opistion hattımı 6 mm geçmektedir . Paravertebral yumuşak dokular tabii görünümdedir . Servikal lordozda düzleşme izlendi . Servikal aksta minimal skolyoz izlendi . intervertebral disklerde dejenerasyona sekonder T2 ağırlıklı sekanslarda sinyal kaybı mevcuttur . Servikal vertebra korpus yükseklikleri korunmuştur . C4-5 seviyesinde diffüz bulging mevcuttur . C5-6 5 seviyesinde diffüz bulging mevcuttur .

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Selamlar, Öncelikle geçmiş olsun. Beyincik sarkması önemli bir durum. 3 ila 6 mm sarkmaları takip ediyoruz. 7 mm üzeri ameliyat sınırında olması sebebiyle iyi bir muayene ile değerlendirmek ve detaylı bir şekilde filmleri incelemek lazım. Boyun fıtığınız ileri aşamada değil ama en azından fizik tedavi desteği öneririm. Eğer ağrılarınız devam edecek olursa mutlaka haberleşelim *** *** ** 09

5 Ağustos 2022 06:00