ÜS
Soru Sahibi
9 Şubat 2021 06:00

Beyin kanamasi

Hocam 10 gunluk 37 haftalik dogan bebegime mr cekildi suan 2 aylik beyindeki kanamami pırtı mi kesin bisey diyemiyolar Hareket artefaktları izlenmektedir. Bilateral serebellar hemisferler, pons, medulla oblangata, bulbus normal radyomorfoloji ve homojen sinyal intensitesi göstermektedir. Dördüncü ventrikül orta hat lokalizasyonlu ve normal genişliktedir. Her iki internal akustik kanalllar simetrik ve normal genişlikte, 7 ve 8. sinirler fizyolojik görünümdedir. Kranio-servikal bileşke doğal görünümdedir. Bilateral trigeminal sinirler normal izlenmiştir. Serebral konveksite sulkus ve fissürlerinin derinlikleri normaldir Sağ talamusta geniş aksı 9x8 mm boyutlarında ölçülen T2A serilerde yüksek sinyalli, T1 ve flair sekanslar düşük sinyalli patolojik sinyal sahası izlenmektedir. BT korelasyonu önerilir. Korpus kallosum kalınlık ve sinyal intensitesi doğal görünümdedir. Aquadukt açıklığı ve BOS akımı normal, pineal bez fizyolojik izlenmektedir. 3. ventrikül orta hattadır. Orta hat yapılarında yer değiştirme saptanmamıştır. Bazal ganglionlar, bilateral talamusların yerleşim ve intensiteleri doğaldır. Sella genişliği ve hipofiz bezi normal izlenmiştir. Kavernöz sinuslar normal görünümdedir. Beyin dural sinuslar ve Willis poligonu arteriyal yapıları doğal izlenmiştir. Bilateral bulbus okuli, orbital kaslar, optik sinirler, retrobulber yağlı dokular normal olup, intra veya ekstrakonal lokalizasyonda patolojik değişim izlenmemiştir. Mastoid sellüler ve paranazal sinusların aerasyonları doğal izlenmiştir. Kafatabanı, kafatası kemik yapılar, diploe mesafesi, dural yapıların radyomorfolojileri ve sinyal intensiteleri normal görünümdedir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Sorunuzun ne olduğunu anlamadım. Beyin MRG sonucu, sağ beyin bölgesinde geçirilmiş ve kanamaya bağlı zedelenme olduğunu düşündürüyor. Çocuk hekiminin takibinde olması, gerek görürse çocuk nörolojisinin de değerlendirmesi uygun olacaktır. Sağlıcakla kalın

9 Şubat 2021 11:58