KA
Soru Sahibi
6 Temmuz 2015 13:37

Beyin Enfarktüsü

Merhabalar Onur Hocam, Babam 67 yaşında, beyin enfarktüsü geçirdi. Doktorumuz beyin sapında lezyon oluştuğunu söyledi yaklaşık 50 gündür yoğun bakımda son çekilen MR, Diffuzyon raporunu yazıyorum size ' Ponsta subakut iskemik süreçle uyumlu sinyal değişikliği izlendi. Bunun dışında; serebral parankimlerde akut ya da subakut iskemi ile uyumlu sinyal değişikliği izlenmedi'. hocam babam solunumunu kendi idame ettiremediği çin trakeostami yapıldı. Dil görevini yerine getiremediği için mideye beslenme tüpü atıldı. iskemik sistemde sadece kafasını hafif oynatabiliyor. kol ve bacaklardaki kaba motor beceriler çalışmıyor. Yoğun bakımda kalp ritmi de bozulduğu için beyne pıhtı attığını söyledi doktorumuz. Babamın karaciğerde, böbreklerde, idrar yollarında şu an herhangi bir rahatsızlığı bulunmuyor. Sizden dileğim Sayın Hocam babamın iyileşme süreci nasıl olur. biz yürümesini, kollarını oynatmasını beklemiyoruz ama en azından yemek yiyebilir mi, yutkunabiliyor ama dili oynatamıyor. Fizyoterapi mümkün olabilir mi Hocam. Şimdiden ilginize teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim...

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Ali Bey, Sizin Babanızı Anestezi ve Nöroloji Uzmanı beraber görmeli. Yoğun bakım şartlarında solunum fizyoterapisti ve yanında normal fizyoterapiye başlanabilir.

6 Temmuz 2015 13:57
KA
Soru Sahibi

Merhabalar Onur Hocam İlgilendiğiniz ve cevapladığınız için çok teşşekkür ederim Allah razı olsun. Babamın doktoru bir nöroloji uzmanı ama Onur Hocam bu yazdığınız teknikleri ondan hiç duymadım babam devlet hastanesinde yatıyor. Acaba fiziki şartlar, teknik donanım, hekim eksikliğinden midir bilmem ? Ama yazdığınız ve önerdiğiniz teknikleri harfiyen nöroloji uzmanına ileteceğim. Son olarak değerli zamanınızı ayırarak ilgilendiğiniz için tekrardan çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim Hocam...

7 Temmuz 2015 14:46
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Ok. Ben haberlerinizi bekliyor Olacağım.

7 Temmuz 2015 15:31