BB
Soru Sahibi
11 Şubat 2021 01:51

Beyin Emarı

Hocam Merhaba annemin Covid olduğu bir gün banyoda baygınlık geçirdi aslında covidi rahat atlattı daha sonrasında iyileştikten sonra vücudu ve ellerinde titremeler oldu doktora gittik emar cekildi ve sonucu çıktı bize bu sonuç hakkında bilgi vermeniz mümkün mü hocam teşekkürler iyi çalışmalar KRANİAL MR İNCELEMEDE Artefaktlar nedeniyle bazı sekansların değerlendirilmesi suboptimaldir. Posterior fossada her iki serebellar hemisfer doğaldır. Posterior fossada serebellar, folyolar ve BOS mesafesi belirgindir. Pons, medulla oblongata ve mezansefalonda patolojik sinyal değişikliği saptanmamıştır. Serebellopontin köşelerde ve 7-8 sinir komplekslerinde patoloji saptanmadı. 4. ventrikül genişliği normaldir. Supratentorial alanda her iki lateral ventrikül ve 3. ventrikül normal genişliktedir. Frontoparietal subkortikal ak maddede birkaç adet nodüler FLAIR sinyal artımı izlenmektedir (iskemik gliotik?) Supratentorial hemisferik sulkuslar belirgindir. Bazal çekirdek yapıları doğaldır. Sellada parsiyel empty sella görünümü izlenmektedir. Ana vasküler yapılarda belirgin patoloji saptanmadı. Kalvaryal kemik yapılarda patolojik sinyal izlenmedi. Paranazal sinüsler ve mastoid hücreler doğaldır. Orbita yapıları normaldir. DİFFÜZYON MR Nöral parankimde belirgin diffüzyon kısıtlılığı gösteren odak saptanmamıştır. Tekrar teşekkürler hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Aslı Demirtaş Tatlıdede
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Merhaba Banu Hanim, Kranial MR icin MR CD’sindeki goruntulerin doktorunuz tarafindan ayrintili incelenerek norolojik muayene bulgulari esliginde degerlendirilmesi gerekmektedir. Sadece radyoloji raporuna bakarak yorum yapmak uygun olmaz. Doktorunuz size daha ayrintili bilgi verecektir. Gecmis olsun.

11 Şubat 2021 11:00