UB
Soru Sahibi
28 Temmuz 2022 16:14

(Bel fıtığı )Sayın Hocam Trabzon'dan selamlar annem için sadece sizin çok önemli cevaplarsanız çok müteşşekkir oluruz

LOMBER MRG İNCELEMESİ Lomber lordoz düzleşmiştir L4-5, L5-S vertebra korpus end platelerinde T1- T2 hiperintens modik tip II dejenerasyon izlenmektedir. İnterveretebral disk intensiteleri dejenerasyona bağlı azalmıştır L1-2 düzeyinde minimal santral posterior protrüzyon mevcuttur L3-4 İntervertebral diskte her iki lateral resesde bir alt seviye sinir köküne ve dural saka bası yapan jeneralize bulging zemininden gelişen, sağda parasantral kaudale doğru migrasyon gösteren ekstrüde disk hernisi mevcuttur. L4-5 İntervertebral diskte her iki lateral resesde bir alt seviye sinir köküne ve dural saka bası yapan, sağ nöral foramende sinir köküne bası yapan sağ ağırlıklı jeneralize bulging izlenmiştir L5-S1 düzeyinde anterior epidural yağ yastıkçığının silindiği hafif jeneralize bulging izlenmiştir Tüm vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları tabiidir. Tüm düzeylerde intervertebral disk yükseklik tabiidir Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir. İntra ve ekstradural kanal içi kitle tespit edilmedi. SONUÇ: Lomber lordoz düzleşmiştir L4-5, L5-S vertebra korpus end platelerinde T1- T2 hiperintens modik tip II dejenerasyon izlenmektedir. İnterveretebral disk intensiteleri dejenerasyona bağlı azalmıştır L1-2 düzeyinde minimal santral posterior protrüzyon mevcuttur L3-4 İntervertebral diskte her iki lateral resesde bir alt seviye sinir köküne ve dural saka bası yapan jeneralize bulging zemininden gelişen, sağda parasantral kaudale doğru migrasyon gösteren ekstrüde disk hernisi mevcuttur. L4-5 İntervertebral diskte her iki lateral resesde bir alt seviye sinir köküne ve dural saka bası yapan, sağ nöral foramende sinir köküne bası yapan sağ ağırlıklı jeneralize bulging izlenmiştir L5-S1 düzeyinde anterior epidural yağ yastıkçığının silindiği hafif jeneralize bulging izlenmiştir SERVİKAL MRG İNCELEMESİ, Servikal lordoz düzleşmiştir Kranioservikal bileşke oluşumları normaldir. İnterveretebral disk intensiteleri dejenerasyona bağlı azalmıştır Vertebra korpuslarında spondiloz izlenmektedir , C3-4 düzeyinde anterior BOS mesafesinin kısmen silindiği hafif jeneralize bulging izlenmiştir Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları normaldir. Tüm düzeylerde intervertebral disk yükseklik tabiidir Spinal korda ya da kök basısı izlenmedi. Spinal kord normal kalınlık ve sinyal özellikleri ile izlendi. İntra ya da ekstra tekal kolleksiyon ya da kitle lezyonu saptanmadı. Paravertebral alanlarda patoloji saptanmadı. SONUÇ : Servikal lordoz düzleşmiştir İnterveretebral disk intensiteleri dejenerasyona bağlı azalmıştır Vertebra korpuslarında spondiloz izlenmektedir , C3-4 düzeyinde anterior BOS mesafesinin kısmen silindiği hafif jeneralize bulging izlenmiştir

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Selamlar, Öncelikle geçmiş olsun. Rapora göre değerlendirmek gerekirse size en kısa sürede mikrocerrahi öneriyorum. Ama nihai karar için mutlaka iyi bir muayene ile değerlendirmek ve detaylı bir şekilde filmlerin kendisini incelemek gerekiyor. Sadece rapor gösterge olmaz. En kısa sürede bekliyorum. *** *** ** 09 Vesile hanım ile adres konusunu konuşabilirsiniz

1 Ağustos 2022 12:27