KE
Soru Sahibi
5 Ağustos 2021 12:53

Bebekte kum?

Merhaba nasılsınız? Bebeğim bir hafta sonra 11.ayını tamamlayacak. Kırk günlükken böbrek ultrasonu çekilmişti temiz çıkmıştı. İstemişlerdi çünkü kulagında et beni gibi bir şey vardı, babada veya bende böbrek rahatsızlıgı yok aslında . Bu ay beklenenden biraz az kilo alınca takip eden doktorumuz idrar tahlili ve kültürü istedi. İdrarında bol kalsiyum okzalat, 2-3 lökosit görüldü diye sonuç çıktı, fakat idrar yolu enfeksiyonu çıkmadı. İdrar kültüründe ise escheria koli üredi diyor. Ben kalsiyum mu fazla diye şüphelendiğim için tekrardan tam idrar, kan ve spot idrar kültürü istedim, başka bir hastaneden bakıldı bu kez. Kalsiyum, kreatinin, tiroit vs bakıldı. İdrar yolu enfeksiyonu çıkmadı, kandaki değerler normal çıktı. Bu yapılanda İdrarda kalsiyum okzalat da gözlenmedi.Spot idrarda kalsiyum 0,47, kreatinin ise 31 çıkmış. İdrar kültürü henüz çıkmadı. Bu arada testler arasında iki gün var. Tedbir amaçlı böbrek ultrasonu da istendi. Onda da sol tarafta belirgin olmak üzere her iki renal toplayıcı sistem içerisinde posteriorda akustik gölgelendirme oluşturmayan milimetrik ekojeniteler kalsiyum sütü? izlenmiştir diye sonuç çıktı, dr sadece antibiyotik verdi, bol su içsin dedi. Çocuk nefroloji gerek görmedi şu an için, ama açıkçası benim içim içimi yiyor bu konu yüzünden, değerli görüşünüz beni çok mutlu edecektir.Sevgi ve saygılarımla, çok teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhaba Verdiğiniz bilgilere göre böbrekte küçük kum parçaları var gibi görünüyor Bu genelde zamanla kendiliğinden düzelebilen bir durumdur Ancak ultrason ile takip etmeye devam etmek gerekir Bu arada su be sıvı alımını arttırmanızı öneririm

5 Ağustos 2021 17:02
KE
Soru Sahibi

Merhaba hocam, bebeğim (erkek) 15. ayını tamamladı. Ağustos ortası yaptırdıgımız tahlillere göre idrarda bazı değerler yüksek çıkmıştı. Hatta detaylı metabolik tarama bile yapıldı onda da aminoasitler vs normal çıktı. Kan gazı.vb onlara da bakılmıştı. O zaman kanda D vitamini yüksek çıktıgı için D vitamini alımını durdurdular. Ağustos'ta yapılan ultrasonda sol tarafta belirgin olmak üzere her iki renal toplayıcı sistem içerisinde posteriorda akustik gölgelendirme oluşturmayan milimetrik ekojeniteler ( en büyüğü 2 mm ) gözlenmiştir denildi .İzmir'de bir doktora gitmiştik ve bu durumun bebek büyüdükçe düzeleceği ( büyük olasılıkla) ama 3 ayda bir ultrason ile takibini önermişti.Yaşadıgımız yerde çocuk nefroloji yok, muhtemelen İzmir'e kontrole gideceğiz ,ama D vitaminini kesmemize , aslında tuz ,protein bunlara dikkatimize ragmen burda Üniversite hastanesindeki çocuk doktoru değerler Ağustos'taki gibi yüksek dedi, alanı olmadıgı için fazla da yorum yapamadı elbette. Bu Cuma da ultrason var tabii bunla netleşecek ama ben bu duruma çok üzülüyorum ve korkuyorum da açıkçası. Değerler (idrar tahlilinde) böyle fakat referans aralıgı yok. Bebeğim çok küçük hiçbirimizde böbrek rahatsızlıgı yok ne yapmalıyız bilmiyorum.Sıvı alımı denmişti .Aslında bezde veya görünen fiziksel bir rahatsızlık yok. Su içimi de iyi .Yorum getirir misiniz bilmiyorum, yine de değerler aşagıdaki gibidir: Çok teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla. Kalsiyum / Kreatinin oranı (Spot 156 mg/g kreatinin İdrar) Kalsiyum (Spot İdrar) 5,6 mg/dL Magnezyum / Kreatinin oranı (Spot 433 mg/gr kreatinin İdrar) Magnezyum (Spot İdrar) 15,6 mg/dL Ürik Asit / Kreatinin oranı (Spot 1,225 mg/g kreatinin İdrar) Ürik Asit (Spot İdrar) 44,1 mg/dL Fosfor / Kreatinin oranı (Spot İdrar) 2,525 mg/g kreatinin Fosfor (Spot İdrar) 90,91 mg/dL Kreatinin (Spot İdrar) 36 mg/dL Protein (Spot İdrar) 6,1 mg/dL Protein / Kreatinin oranı (Spot İdrar) 169,4 mg/gr kreatinin Mikroalbumin (Spot İdrar) <0,5 mg/dL Mikroalbumin / Kreatinin oranı (Spot idrar) - mg/g kreatinin

14 Aralık 2021 12:27

Değerler bir öncekine göre aşağı yukarı aynı Ancak yorum yapabilmek için mutlaka ultrason sonucunu görmek gerekir Önemli olan ultrasonda kumların büyüyüp büyümediğidir

14 Aralık 2021 13:00