TY
Soru Sahibi
5 Kasım 2021 18:54

Bas dönmesi bayilma

Merhaba hocam emar sonucu bu şekilde çıktı kötü birşey varmıdır? Aksiyel planda T1A-T2A, sagital-koronal planda T2A, aksiyel planda FLAİR kesitler elde olunmuştur. Posterior fossada beyin sapı ve serebellar oluşumlar normal morfoloji ve sinyal yapısındadır. 4. ventrikül, bazal sisternalar normal genişliktedir. Supratentoryal ventriküler sistem ile hemisferik sisterna ve sulkuslar normal genişliktedir. Beyin orta hat yapıları normal sınırlardadır. Bilateral frontal loblarda subkortikal beyaz cevherde bir iki adet T2 ve FLAİR hiperintens nonspesifik gliotik odak mevcuttur. Mikroanjiyopatik vaskülitik sürüçler açısından değerlendirilmesi önerilir. Diğer alanlarda serebral beyaz ve gri cevher alanlarında patolojik sinyal saptanmamıştır. Bazal ganglionlar ve talamus normaldir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yunus Aydın
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Çok sayıda lüzumsuz MR çekilen bir sağlık sistemimiz sayesinde boş yere kafa karıştırıcı bulgular çıkıyor karşımıza. Bu bulgular herkeste görülebilir, hiçbir önemi yoktur. Takibi gerekmez. Tekrar MR çektirmeyin. Dr. Yunus AYDIN

10 Kasım 2021 11:29