bm
Soru Sahibi
22 Mart 2016 21:46

BARRET ÖZAFAGUS... KÜÇÜK KURVATUR EROZYON

HOCAM MERHABA... BİR SENE ONCE KULLANMIŞ OLDUĞUM BIR İLAÇTAN DOLAYI YUTKUNMA GUÇLUĞU ÇEKMİŞTİM. ENDOSKOPİ YAPILMIŞ VE YEMEK BORUSUNDA ULSER ÇIKMIŞTI VE BİR AYLIK LANSOR VE GAVISGON TEDAVISI İLE GEÇMİŞTİ... 3 AY ONCE KONTOL AMAÇLI ENDOSKOPİDE YEMEK BORUMDA BARRET TANISI KONULDU VE AYRICA ANTRAL GASTRİT TANISI KONULDU.. 3 AY BOYUNCA PPI-DEBRİDAT-GAVİSGON-ANTEPSİN İLAÇLARINI DUZENLI KULLANDIM DOKTORUMUN 3 AY İLAÇLARI DUZENLİ KULLANDIKTAN SONRA TEKRAR EKDOSKOPİ YAPTIRMAMI İSTEDİ... BUGUN ENDOSKOPİ YAPTIRDIM... RAPURU YAZIYORUM.. BULGU: OZEFAGUS ALT UÇ 38. CM DE İNTESTINAL METAPLAZİ İLE UYUMLU OLDUĞU DUŞUNULEN SOLUK RENKLİ ALAN İZLENDİ VE BX ALINDI. SKUAMOKOLUMNAR BİLEŞKE VE HIATUS DIAFRAGMATİKUS AYNI SEVIYEDE 40. CM DE LOKALIZE OLUP PROKSİMALDE MIDE PİLİLERİ SKUAMOKOLUMMAR BİLEŞKEYE KADAR UZANMAKTAYDI... KARDIYE RETROFLEKSİYONDA GEVŞEKTİ. MIDE DUVARLARININ EKSPANSIYON VE MOTİLİTESİ NORMALDI. FUNDUS MUKOZASO NORMALDI. KORPUS VE KARDIYA BİLEŞKESİ KUÇUK KURVATUR TARAFINDA EROZYONE ALANLAR İZLENDİ VE BX ALINDI. 2. ANTRUM MUKOZASI HİPERAMİK VE ODEMLYDI BX ALINDI. PİLOR FORME VE SANTRALİZE İDİ. BULBUS VE POST BULBER BOLGE MUKOZOSU VE LÜMELİ NORMALDİ... LABORATUAR TANISI: EKDOSKOPİK ERİTEMATÖZ ANTRAL GASTRİT KORPUS KARDİYA BİLEŞKESİNDE EROZYON BARRET OZEFAGUS (PRAGUE C0-M2) +BX HENUZ BIYOPSİ SONUÇLARINI ALMADIM.... BENİ ENDİŞELENDİREN 3 AY DUZENLİ DİYETİME DEVAM ETTİM GEREKLİ İLAÇLARI KULLANDIM FAKAT GERİLEME GORUNMUYOR GİBİ HATTA KORPUS KARDİYA BİLEŞKESİNDE EROZYON GORUNMESI DİĞER ENDOSKOPİLERİMDE BU EROZYON YOKTU... TEHLİKELİ BIR DURUM SOZ KONUSUMU ? ŞİMDİDEN CEVABINIZ İÇİN TEŞEKKUR EDERİM...

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Eyup Yeldan
Genel Cerrahi

MERHABALAR ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN BU DURUMDA PATOLOJİ SONUCU COK ONEMLI.. CIKINCA TEKRAR YAZALIM LUTFEN.. SU AN ITIBARIYLA AYNI ILACLARA DEVAM ETMENIZI ONERIRIM... SEVGILERIMLE

24 Mart 2016 15:21