VA
Soru Sahibi
29 Ağustos 2014 00:42

Bağırsaklarda ağrı

Abdomen Spiral BT 'de Rektum ve Sigmoid Kolon ansları ödemli gözükmektedir. Abdomen US de Mide Antrumda anteriorda duvar kalınlığı 6 mm gözükmekte Uzun süreli demir tedavisine rağmen(6 ay) Ferritin 13,4;Demir 63,Demir Bağlama 288 Biyokimya BAS%1,6(normal değerler0,3-1,3) 2013 de Özafagus alt ucunda aktif ülser ve polip gastirit saptandı. 2014 Şubat da z çizgisi hemen distalinde hipertrofik pli subepitelyal lezyon göründü. h.pyolori bulunmadı 2014 Mart Sonu Endoskopik US de Özefagus alt ucunda SEL izlenmemiş mukoza katında 3,5 mm varan kalınlaşma ,mukozal ödem ve ödemli pli bulundu 3 defa dışkı tahlili yapıldı ,kan bulunmadı ,dışkıda bir bozukluk (sümüklük vb )yoktur Soru : Sizce ön tanı ne olabilir ? Yapılması gerekenler nelerdir? Kötü bir şey çıkma ihtimali nasıl sizce ? Hastada aşırı gaz ve bağırsaklarında sağdan sola doğru ağrı ve şişkinlik oluşuyor,spazm çözücü ve gaz giderici bir ilaç verdiler Bunun dışında bir şey önerirmisiniz . Saygılar

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Demir eksikliği ve unu açıklayacak midede ülser hikayesi mevcut. Bu durumda genellikle ilaç tedavileri ile düzelir. Eğer bu aşamada tedavi ile şikayetler geçmemiş ve kanda demir düzeyi yükselmemiş ise gastroskopik değerlendirmenin tekrarlanması ve kolonoskopi ek olarak yapılması uygun olabilir. Ancak bu durumun değerlendirmesini asıl takip eden hekimin yapması en uygun olanıdır. Geçmiş olsun

1 Eylül 2014 13:36