ge
Soru Sahibi
4 Haziran 2018 07:17

bağırsak sendromu

Hocam merhaba, yaklaşık 3 yıl önce Karaciğer verici olarak ameliyat oldum. O günden bugüne İBS tanısı konuldu. Denemediğim ilaç kalmadı. Şişkinlik gaz düzensiz dışkılama sorunlarım devam ediyor. İlaçlar fayda etmedi.3 aydır gaps diyeti yapıyorum. 6 kilo verdim tam anlamıyla sorunlarımı çözmedi. Bu arada haşimato triodi oldum. Gastrologların çoğu bunun İBS ile alakası yok diyor. Gluten testi gaita (gizli kan)testi yapıldı.Sonuçlar negatif. Fakat bunu kabul eden bir literatür de var.Sızıntılı bağırsak sendromuna ciddi yaklaşmıyorlar.Bu süre zarfında endoskopi kolonoskopi yaptırdım. En son yine (10 gün önce)kontrast BT yaptırdım. Son zamanlarda karnımda yanma hissi vardı. Endoskopi tekrar (7 gün önce)yaptırdım. Pangastrit çıktı.(helicobakter çıkmadı) Antepsin ve prabex kullanıyorum. ayrıca sindirim düzenleme için Dicetel kullanıyorum. Mide şikayetlerim azaldı. Doktor 1 ay kullan dedi. Fakat bağırsak sorunlarım çözülmedi. Sorunum sadece bağırsak mı onu da bilmiyorum. Bağırsak florası ve psikoloji her ikisi de etken mi? Sızıntılı bağırsak nefes testi varmış güvenilir mi? Bu hastalıktan kurtulmak istiyorum önerileriniz tavsiyeleriniz nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Serab Arslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Probiotik uygulayın Kefir de içebilirsiniz Barsak floranız düzenlenmiş olur Geçmezse psikiatrik destek alın çünkü yeterince incelenmiş gastrointestinal sistem .Geçmiş olsun

4 Haziran 2018 08:19