UK
Soru Sahibi
3 Mart 2014 00:07

babamin mr sonucunu yorumlarmisiniz

Perihepatik ve Perisplenik sivi izlenmektedir. Karaciger sag lob 7. segmentte 11 mm capli hiperekoik solid yer kaplayanolusum izlenmektedir (hemanjiom?) Karaciger sag lob 6. segmentte ise heterojen yapida 23 nm capli hipoekoik solid yer kaplayan olusum dikkati cekmektedir. Ayrica 7. segmentte subdiafragmatik 50×26 mm boyutlarinda cevre parankime gore daha hipoekoik kalsifikasyonlar iceren ancak kesin kitle imaji vermeyen gorunum izlenmektedir.(atipik hemanjiom?, met?) MR ustu tetkiki onerilir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Karaciğerde birden fazla kitle mevcut olup, öncelikle bu kitlelerin hemanjiom (karaciğerin iyi huylu en sık tümörü) ya da farklı bir durum olup olmadığının araştırılması gerekiyor. Bunun için karaciğer için dinamik MR çekilmeli (eğer o çekilen MR dinamik MR değilse), ayrıca diğer organlardaki bir kitlenin karaciğere metastazı (yayılımı) olup olmadığını endoskopi, kolonoskopi gibi tetkiklerle araştırmak gerekir.

3 Mart 2014 23:27