PF
Soru Sahibi
19 Ağustos 2011 19:04

babamın 26,4,20011 tarihinde mide ca teşhisi konuldu.03,05,2011 tarihinde s

babamın 26,4,*** *** ** tarihinde mide ca teşhisi konuldu.03,05,2011 tarihinde subtotal gastrektomi oldu 14 adet lenf nodülü çıkarıldı hepsi temiz çıktı T3N0 adenokarsinom iyi diferensiye epigastrik yağ dokusu + 64yaş 73 kg folinik asit 35mg flourasil 700mg(425mg/m2) haftada bir olarak alıyor 12 hafta oldu RT ye yönlendirildik şimdi RTde başlanacak 9, aya BT( torax ve üst alt abdomen ) kontrolunde lap izlenmemiştir torax bt de sol kostofrenik sinüste nonspesifik nodül ve fibrotik değişiklikler var sizce RT endikasyonu varmı iyiye gidiyor mu ? ,birde KTde fazla yan etki görmedik RTalırken bizi neler bekler?en fazla yaşama süresi nedir en ileri prognozu kötümüdür metastaz olursa ilk nerede görülür teşekkür ederim şimdiden

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Coşkun Tecimer
Tıbbi Onkoloji , Hematoloji

Mide Ca'da ya yalnızca ağır kemoterapi ya da radyoterapiyle birlikte daha hafif kemoterapi verilebilir. Yaşam süresi konusunda tahmin yapmak doğru değil. İlk 5 yılda nüks etmeme olasılığı düşük de olsa var. Bu durumda bir daha nüks etme olasılığı düşük. Nüks yeri karın zarı, karaciğer, akciğer, etraf dokular olabilir.

21 Ağustos 2011 18:06