es
Soru Sahibi
19 Ekim 2016 10:06

BABAM MİDE KANSERİ

Hocam merhaba...yaklaşık 6 ay önce babamda mide bulantısı kusma kilo kaybi vs rahatsızlıklar başladı..eryaman hastanesine kontrol e gidince endoskopi istenildi onun sonucunda alınan patoloji sonucu anlaşıldıki kanser..hemendoktor araştırıp ankara numune hastanesine gidildi.ordaki tetkikler tomografi vs sonucu mide ameliyatı olmasına karar verildi.gayet başarılı bir ameliyat geçirdi. midenin yarısı alındı....2 hafta sonrasında toparlandı kilo almaya başlandı.keyfi yerine gelmişti..ama denildi ki onkoloji bölümüne gidilecek..bizde demetevlerdeki onkoloji hastanesine gittik ordaki tetkik vs sonucu hap ile kemoterapi almaya başladı...daha sonra ışıntedavisi alınacak denildi.1 hafta önce ışın tedavisi bitti.şöle bir durum var..ışın dan sonra şuan daha da kötü oldu...aslında bu yan etkileri sanırım değilmi hocam..kilo kaybı oldu iştahszlık halsizlik..ama bunu babama anlatamıyoruz..ben ameliyattan sonra iyi olmuştum bu tedavi beni mahfetti vs gibi konuşmaya başladı...bu hafta kan alınıp sonucuna bakılacak sonrası ne olucak bir fikrimiz yok..çünkü doktorlar net konuşmuyorlar ilgilenmiyorlar...ayrıca babam ilacını bırakmış kafasına göre..kendisi biraz aksi ve sinirli bir insandır...bu hastalık onu daha da aksi yaptı..sürekli öleceğim bu kışı çıkarmam gibi düşünmeye başladı...hocam babam 76 yaşında...ben bir daha ışın tedavisi olmam dio..ilaçları almam dio...ne yapabiliriz...devam etmezse eğer bizi neler bekler..bize bir yol gösterebilirmisiniz..tşk.ederim...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Erhan Reis
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Geçmiş olsun. Normalde patojik evrelemeye göre bahsettiğiniz tadavilere karar verilir ve verilmiş. .ancak yan etkiler çoksa hekimlerinizle görüşüp artısı eksisine karar vermek kazım. Işın tadavisi ve iak tadavisi bazan hastayı çok etkileyebiliyor maalesef. Arzu ederseniz bizim hastanenin onkoloji bölümüne müracaat edebilirsiniz.

20 Ekim 2016 09:53