çe
Soru Sahibi
19 Nisan 2014 18:05

ayakta kist

merhaba.kalkanesumda intraosseoz lipom var.bır kac doktora gıttım onemlı olmadıgını zararsız ve cok kucuk oldugunu soyledıler.ama benım ayağım 6 aydır sureklı agırıyor.psıkolojık olabılır mı acaba.mr sonucumuda yazıyorum aydınlatırsanız cok sevınırım.kalkaneusta7*4mm ve 2mm boyutta yakın komşuluklu 2 adet kistik alan izlenmiştir.tanımlanan kistik alanlar komşuluğunda sagitalde 17*11 mm bayuttaT1A izoitens,STIR hafif hiperitens,İVKM sonrası minimal konstrastlanma gösteren düzgün sınırlı alan izlendi.medial ve lateral ligamant kompleksleri normal olarak değerlendirilmiştir.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Mehmet Altınmakas
Ortopedi ve Travmatoloji

Bu kistler zararsızdır. 2-3 defa yılda bir kontrol gerekir. 5-7 cm. topuklu ayakkabı ve terlik giymek yararlı olur. selamlar.

21 Nisan 2014 17:11
çe
Soru Sahibi

doktor bey yanlış anlamadıysam topuklu ayakkabı gıyımenın yararlı olacağını söylüyorsunuz?

21 Nisan 2014 18:06
Prof. Dr. Mehmet Altınmakas
Ortopedi ve Travmatoloji

evet ama yüksek topuklu değil. sadece 5-7 cm. arası topuklu. selamlar.

23 Nisan 2014 11:20