FS
Soru Sahibi
16 Mayıs 2017 19:00

Aşırı tüylenme

Doktor bey 2011 doğumlu kızımda doğduğu andan itibaren vücudunun heryerinde aşırı tüylenme var bikac hastaneye gittik hormonlarına bakıldı normal çıktı zamanla dökülür mü diye bekledik ama hiç bir değişiklik yok nasıl bir yok izlemenizi tedavi için ne yapmamizi tavsiye edersiniz ilginiz için teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Peyami Cinaz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

tuylenmenın tedavısı olmaz. Genetıktır. Çocuk buyudugunde cıldıyeden destek alınabılır

17 Mayıs 2017 08:49
FS
Soru Sahibi

Teşekkür ederim zaman ayırdığınız icin size muayeneye getirsek uygun olur mu yumurtaliklarina bakılmadı sadece hormon testi yeterli mi

17 Mayıs 2017 09:55
Prof. Dr. Peyami Cinaz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Muayene normalse sadece yılda bır kez gorulur. Tuylenme degıl de kıllanma varsa hormon tetkıklerı yapılır. Ayrıca kemık yası degerlendırılebılır. Belkı de sadece kemık yasına bakarak sonuca gıderız. Çunku kıllanma hormonları artarsa kemık yaşı ılerıdır

22 Mayıs 2017 15:20
Prof. Dr. Peyami Cinaz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

cevaplandı

25 Mayıs 2017 14:21