1A
Soru Sahibi
5 Haziran 2020 17:51

Anti hiv test

Hocam ben 3 yıl önce eşcinsel bir ilişki yaşadım ardından ilişkinin 2.yilinda serolojik test içinde staj için aile hekiminde başka bir ilde yapıldı hepatitler ve anti hiv (kemiluminesans veya benzeri) test yapıldı ve 0.13 negatif çıktı ardından ise 3.yilda büyük bir devlet hastanesinde eğitim araştırma olan orada ise enfeksiyon uzmanı tarafından yine serolojik test kapsamında hepatitler ve anti hiv (kemiluminesans veya benzeri) yapıldı ve onunda sonucu 0.11 negatif geldi şimdi size sorum bu testler yeterli midir yoksa hiv RNA yaptırmam gerekirmi hiv RNA tarama amaçlı kullanılmaz deniliyor bir diğer sorum ise antikor kaybolması olur mu ve bu sürede psikolojik olarak kendimde belirtiler görüyorum ama sorgulayinca olmadığını anlıyorum mesela dilim beyazlamış diyorum ardından su içiyorum beyazlık geçiyor aynı şekilde vücudumda lekeler var diyorum ardından arkadaşlarımla konusunca bizdede var diyolar ve bunun sebebini kıllı olmama bağlıyorum kılsız bolgelerde leke olmuyor kendi kendime lenf bezlerim şişti diyorum ama dokununca his yok kendimce hissediyorum gibi deliyor yani hocam psikolojimi çok etkiledi cevaplarınızı merakla bekliyorum teşekkür ederim umarım testler yeterldiri hiv RNA yaptıracak param yok çünkü öğrenciyim ama bu durumda hayatıma engel oluyor

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Mustafa Hatipoğlu
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

son temas 3 yıl önce ve anthiv testleri yeterli. hıv rna tedavi vereceğimiz hastalarda bakıyoruz. hastalığı saptamak amaçlı değil. psikiyatri desteği almanızı öneriyorum.

8 Haziran 2020 13:56