SZ
Soru Sahibi
14 Ağustos 2020 09:16

Annem mitral kapak

Iyi gunler Ali ihsan bey..benim size sorum annem icin..annem 1944 dogumlu ve yillar önce aort kalp kapakcigi degisimi ameliyati oldu.ve o gunden beri komodin kullanmakta..Ama gecen yildan beri kalple ilgili baska sikayetleri olusmaya basladi.baslangicta uzun sureli kontrol altina alinan hipertansiyonu nuksetti ilac icmesine ragmen..ilaclari degisdi.bununla birlikte gunluk islerinde ve yolda yururken tikanmalari basladi.ve nefes darligi basladi ve sonra iyice ilerledi..bir cok dr gezdik..göğüs vs..en son kalp veya akcigerin su toplayip odem yaptigini ogrendik..ayni zamanda bacaklarida şişiyor ve ödem yapiyirdu..bunun uzerine bir suredir kuvvetli bir idrar söktürücü kullaniyor..o da bi yandan potasyum,magnezyum vs gibi degerleri düşürüyor.eger bu ilaci birakirsada tekrar tikanma ve bacak,ayak odem yapiyor..bu arada ilk kapakcik ameliyati zamaninda bacagin stent de takilmisdi..son gittigimiz kardiolog bu şikayetleri mitral kapakda üfürük,kaçak dan dolayı olduğunu soyledi..sizce dogru teshismidir ? Bu konuyla ilgili kardiolog mu kalp damar mi daha iyi teshis koyabilir ?simdiden tsk ederim yardiminiz icin..minnettar kalicam🙏🙏

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Ali ihsan Parlar
Kalp Damar Cerrahisi

Çok geçmiş olsun. Kardiyoloji teşhis konusunda yardımcı olabilir. Yeniden cerrahi gerekebilecek bir durum söz konusu olur ise o zaman Kalp Damar cerrahına ihtiyacınız olacaktır. Saygılarımla

21 Eylül 2020 18:34