İM
Soru Sahibi
1 Mayıs 2021 14:51

Anneannemin Yürüme zorluğu, lütfen cevaplar mısınız

Hocam Bize yol gösterin lütfen.. Anneannemin yürümekte zorluk çekiyor, sağ bacağına vuruyor ağrısı. Mr Sonucunu sizinle paylaşsam kapalı ameliyat olabilir mi ? Sizin soruları nasıl içten cevapladığınızı gördüm Size getirmek istiyoruz anneannemi.Yaşı 72. Teknik: FSE T1 sagital,FSE T2 axial, sagittal Karşılaştırma: Bulgular: LOMBER SPİNAL MR İNCELEMESİNDE ; Torakolomber aksta skolyoz mevcuttur.  Lomber lordoz doğaldır. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir.  L1-L2 ve L2-L3 disklerinde dejenerasyona sekonder sinyal ve yükseklik kaybı, bu disklere komşu vertebra korpus artiküler yüzeylerinde yoğun osteofitler dejeneratif kemik iliği değişiklikleri ve schmorl nodülleri izlenmektedr.  L3-L4 ve L4-L5 disklerinde dejenerasyona sekonder sinyal kaybı, L4-L5 seviyesinde hafif derecede spondilolistezis izlenmektedir. Dİğer vertebra korpus artiküler yüzeylerinde osteofitler ve dejeneratif kemik iliği değişiklikleri mevcuttur.  L1-L2 seviyesinde anterior epidural yağ mesafesini daraltan sağ parasantral-foraminal fokal disk protrüzyonu izlenmektedir. Sağ nöral foramen daralmış görünümdedir.  L2-L3 seviyesinde anterior epidural yağ mesafesini silen ve her iki nöral forameni daraltan osteofitlere eşlik eden diffüz annüler disk bulging izlenmektedir. Bu seviyede spinal kanal belirgin daralmış görünümdedir.  L3-L4 seviyesinde anterior epidural yağ mesafesini silen ve her iki nöral forameni daraltan diffüz annüler disk bulging mevcuttur. Bu seviyede ligamentum flavumlarda hipertrofi ve spinal kanalda daralma mevcuttur. L4-L5 seviyesinde spondilolistezise sekonder psöudobulging görünümü mevcuttur. Bu seviyede spinal kanal hafif daralmış görünümdedir. Faset eklemlerde hipertrofik dejeneratif değişiklikler izlenmektedir.  Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır. Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Murat Bey, Öncelikle Anneannenize büyük geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Mutlaka darlıklar için mikrocerrahi öneriyorum. Ama kayması da var. Eğer oynak bir kayma ise vida da gerekebilir. Ama dinamik ve fonksiyonel bel röntgeni ile netleşiriz.. En kısa sürede bekliyorum *** *** ** 09

2 Mayıs 2021 21:19