KO
Soru Sahibi
10 Aralık 2021 21:22

Anksiyete Sorunumu çözemiyorum

Yaşım *** *** ** yaz ayından beri anksiyete hastasıyım.Ramazan'da iskenderden zehirlendim,kusma ataklarım 2-3 ay sürdü.Psikiyatriye gittim.Paxera 10la başladım,1 ay sonra düzelmeye başladım.Ama her sıkıntılı süreçte iştah kaybı sindirim sis.bozukluğu yaşıyorum.Dr ilaç değişikliği de yaptı ama iyi gelmedi.Mide bulantılarım için tranko buskas verdi,onu geceleri 1 tane almaya basladım ve cok rahatladım.Sonra kendim tranko buskası bıraktım.Askerlik zamanı kaygılarım çok arttı,tranko buskasa yine basladım.Bu kez korkularım o kadar fazlaydıki tranko buskas da fayda etmedi.Kurdeşen bile döktüm.Askere gidince rahatladım,paxera 20'ye basladım ve tranko buskası bıraktım.Askerden geldıkten sonra hayat doluydum,hiçbirşeyden korkmuyordum.3 ay sonra işe basladım,7 aylık bır calısmadan sonra stresten dolayı aynı hale geldim.Mide bulantıları halsizlik gibi nedenlerle işe gidememeye basladım ve işi bıraktım.Pandemi de girince her gün tranko buskası paxera 10'la her gece 1 tane alıyordum.Daha sonra baska bı işe basladım ve 7 ay iyi bir dönemim oldu.Uzman işten ayrılınca korkularım ve stresim arttı,yine aynı mide bulantıları kilo kaybı uyku alamama sabahları korku ile uyanma sorunları oldu.Bu süreçte evlendim.Günden güne kötü olmaya basladım,suan yine o kötü günlerime döndüm.Doktora gittim tranko buskas yerine rexapin 2,5 almaya başla dedi.İlaç değiştirmeye ön yargılı oldugum için işe yaramayacgını dusunuyorm.İş hayatım çok yoğun ve her gün bununla savasmaktan cok yorgun,caresız oluyorum,konsantre sorunlarım var.İşe gitmektn korkar hale gelmye basladım.Uzun zamandır 15 mg paxera+1draje tranko buskas kullnıyrum. Doktora gittim,10 sabah 10 gece ve rexapin 2,5 yazdı.Tranko bskası da bırakmaya başla dedi.psikoterapi de alıyorum,psıkologum agır depresyondasın dedı.özgüvenim cok azaldı, iş hayatım beni daha da strese sokuyor.İşi bırakmak istiyorum,bırakamıyorum.Yasama hevesım tükendi.Nasıl basa cıkacagım?Savasıyorum ama içimdeki korku ve kaygılar işten dolayı geçmiyor.Yardımlrınızı beklıyorum

1 cevap
Cevaplar (1)

Klinik olarak ağır olduğu değerlendirilen depresyon durumunda kısa süreli psikoterapi ile ilaç tedavisinin birlikteliği ilk seçenektir. Bu psikoterapi çözüm odaklı terapi, destekleyici psikodinamik terapi, kişiler arası terapi, bilişsel davranışçı terapi, kabul ve adanmışlık terapisinden biri olabilir. Depresyon ağır olmasına rağmen sizin en düşük etkin doz paroksetin kullanıyor olmanız ilaca ilişkin kaygılarınız olduğunu düşündürüyor. Depresyon tedavisinde kabaca yüksek doz ssri, snri, nri, snri + nri, snri + iga, snri + stimulan, snri + lamotrijin gibi seçenekler değerlendirilebilir. İlaçlar ihtiyaç oldukça denenmelidir. Doktora varsa bu konuda endişelerinizi dile getirin. Mevcut ilaç tedavisinin güçlendirilmesi size yardımcı olabilir. Sağlıklı günler

10 Aralık 2021 21:39